Do prawidłowej uprawy roślin w domu niezbędnych jest zaledwie kilka narzędzi. Część z nich znajduje się już pewnie u Ciebie domu. Pozostałe warto dopisać do listy zakupów. Jakie? Odpowiadamy!
O niezbędnych narzędziach decyduje rodzaj pracy
Do codziennej pielęgnacji roślin wymagane są inne narzędzia, niż do wykonywanych od czasu do czasu przesadzania czy rozmnażania. Gdy Twoja zielona dżungla rozrasta się w szybkim tempie, tak jak na przykład moja, szybko się zorientujesz, że kilka narzędzi zawsze warto mieć w domu pod ręką. Dla początkującego roślinomaniaka pocieszającą informacją niech będzie, że do uprawy roślin nie trzeba poczyniać wielkich inwestycji, a narzędzia można kompletować stopniowo. W moim zielonym niezbędniku pierwsza była konewka, ale przecież nawet ona zastąpiona może być zwykłą butelką lub dzbankiem. Posiadanie rzeczy „na zapas”, które pomagają przy przesadzaniu lub rozmnażaniu, np. keramzyt, różne rodzaje ziemi albo nawet sekator, to wyższa szkoła jazdy i nie trzeba od ich zakupu zaczynać swojej przygody z roślinami.
Narzędzia do codziennej pielęgnacji roślin
Konewka
Tak naprawdę wyposażenia niezbędnego do codziennej pielęgnacji roślin nie ma wiele i zmieści się ono w jednej skrzynce lub szufladzie. Dla mnie ważna była odpowiednia konewka. Pomyślicie, że to banał, ale praktyka mi pokazała, że warto było wybrać konewkę, która posiada stosunkowo długi i wąski dziubek. Taką konewką łatwiej podlewa się rośliny o gęstym listowiu, gdy jej końcówkę można wsunąć głęboko między liście i lać wodę bezpośrednio na powierzchnię ziemi, a nie na roślinę.
O kilku podstawowych zasadach podlewania pisałem już we wpisie „Jak podlewać, aby nie przelewać? O podlewaniu roślin doniczkowych” – zachęcam do przeczytania i pozostawienia komentarza 💦🌾
Konewki z tworzyw sztucznych są tańsze i lżejsze, niż te wykonane z metalu, ja posiadam takie i takie, kwestia gustu. Ale to, co ważne, to aby posiadać tyle konewek (lub alternatywnie naczyń/butelek/wiaderek), aby zebrana i odstana w nich woda wystarczyła nam na podlanie wszystkich naszych roślin. Pamiętamy przecież, że nasze rośliny lubią być podlewane wodą odstaną.
Spryskiwacz
Spryskiwacz będzie potrzebny przede wszystkim podczas upalnych dni do zraszania liści, ale i zimą do zwiększenia wilgotności powietrza, gdy grzejniki powodują wysuszanie powietrza. Jak już zapewne wiecie, bo powtarzam to za każdym razem, gdy piszę o zraszaniu roślin, do tej czynności niezbędna jest w pomieszczeniu odpowiednia cyrkulacja powietrza. Więcej o tym możesz przeczytać w „#zostańwdomu i zadbaj o swoje rośliny!”, czyli we wpisie poświęconym codziennej pielęgnacji roślin.
Sekator
Najdroższym z podstawowego wyposażenia każdego hodowcy-amatora jest dobry sekator. Zalecam nie oszczędzać przy jego wyborze, ponieważ mój pierwszy sekator za niecałe 20 zł złamał się podczas przycinania oleandra – a była to naprawdę ciężka walka. Ważne jest wybranie sekatora z nierdzewnej stali i porządnie naostrzonego, aby odcinanie pędów nie stanowiło dla nas żadnych trudności. Dobry sekator posłuży nam lata.
Te trzy przedmioty na początek w zupełności wystarczą. Po jakimś czasie warto nabywać kolejne narzędzia, które pomogą w pracy przy roślinach.
Pędzelek, gąbka lub ścierka
Warto na przykład zaopatrzyć się w miękki pędzelek i gąbkę lub ścierkę do przecierania liści roślin. Pamiętajmy, że takie ściereczki należy prać, ponieważ używanie tej samej ściereczki do wielu roślin może skutkować rozniesieniem ewentualnych – odpukać! – szkodników po całej naszej hodowli! Brrr! Zatem aby uniknąć szkodników, poza cotygodniową (a najlepiej codzienną) prewencyjną obserwacją roślin, należy prać ściereczki – najlepiej w temperaturze nie niższej niż 60 °C.
Rękawice
Amator ciernistych kaktusów powinien w swoim wyposażeniu posiadać parę dobrych rękawic. Ja posiadam dwie pary, ale zawsze, gdy przychodzi do przesadzania, zapominam ich założyć… Spowodowane jest to faktem, że uwielbiam grzebać w ziemi i takie pobrudzenie się sprawia mi swoistą przyjemność 🧤
Drut
Przyda się również kawałek drutu do podwiązywania długich pędów do różnego rodzaju podpór. Pisałem już o tym wcześniej, np. we wpisach “Epipremnum złociste – pnącze łatwe w uprawie” lub „Monstera “Monkey Mask” – pnącze o dziurawych liściach”, że niektóre rośliny wymagają zastosowania podpory, przede wszystkim rośliny pnące, które pnąc się właśnie puszczają coraz to większe i piękniejsze liście.
Motyczka
Do codziennej pielęgnacji roślin można zaopatrzyć się również w małą motyczkę do spulchniania zeskorupiałej ziemi, aczkolwiek moja ciocia, która również jest roślinomaniaczką, zawsze robiła do widelcem kuchennym 😅
Poza wyżej wymienionymi narzędziami do pełnego wyposażenie brakuje jeszcze kilku drobiazgów, które pozwolą na uprawę roślin w szerszej skali. Wszystkie z tych rzeczy można nabyć na stoisku ogrodniczym, a nawet w centrach handlowych. Dla przykładu ja swoje rękawice i sekator kupiłem w TK Maxx (dodatkowo czasami można tam znaleźć przepiękne osłonki dla naszych roślin!).
Narzędzia potrzebne podczas przesadzania roślin
Roślinomaniak, który ze swoimi roślinami cierpliwie i z sukcesem doczekał pierwszej wiosny, powinien zaopatrzyć się w kilka przedmiotów ułatwiających przesadzanie.
Więcej na ten temat samego przesadzania przeczytasz we wpisie „Przesadzanie roślin doniczkowych – porady krok po kroku”.
Doniczka
Przede wszystkim nabyć trzeba doniczki. Pozostawiam już waszemu sumieniu, czy będą to doniczki plastikowe czy gliniane. Jedne i drugie nie są drogie, ale uprawa roślin w każdej z nich jest inna, a ja zdecydowanie polecam gliniane. We wpisie „Jaka doniczka dla mojej rośliny” wymieniam zalety, jak i wady najpopularniejszych tworzyw, z których wykonane są doniczki. Przy wyborze odpowiedniej doniczki ważny jest jej rozmiar. Nowe doniczki powinny być zawsze o jeden rozmiar większe od poprzednich. Istotny jest również wybór takich doniczek, które posiadają na dnie otwory, przez które spływa nadmiar wody, co zapobiega przelaniu naszej rośliny.
Drenaż
Przy przesadzaniu potrzebny jest również drenaż, dzięki któremu woda z doniczek będzie mogła ociekać, a nie zalegać w podłożu, powodując gnicie korzeni. Ostatnio natrafiłem na kilka artykułów mówiących o tym, że błędem jest stosowanie drenażu na dnie doniczki, z keramzytu lub ze skorupek z wypalonej gliny. Przyznam, że w mojej uprawie zawsze stosuję warstwę drenażu na spodzie doniczki i nie zauważyłem, żeby rośliny miały się z tym źle. Ja jednak zwracam uwagę na nowe wieści z dziedziny ogrodnictwa i przy następnym przesadzaniu pominę, zgodnie z trendami, warstwę drenażu, a zastosuję po prostu dobrze dobraną mieszankę ziemi, która będzie odpowiednio przepuszczalna. Wybiorę przy tym oczywiście doniczkę z otworem na dnie, a po tym eksperymencie wrócę do Was z wpisem, czy coś się zmieniło.
Ziemia
Do przesadzania naszych roślin niezbędna jest również ziemia. Dzisiaj z zakupem gotowej mieszanki ziemi odpowiedniej do poszczególnych gatunków roślin nie ma już żadnego problemu, ale jeśli jesteśmy wyjątkowo leniwi lub do centrum ogrodniczego nam nie po drodze, do większości roślin sprawdzi się zwykła ziemia kwiatowa dostępna w każdym markecie. Przy opisie każdej z roślin na moim blogu znajdziecie informację o zalecanym dla niej podłożu, dlatego zachęcam do przejrzenia listy wpisów z roślinami w zakładce ROŚLINY 🌿
A jeśli zamiast kupować gotowe mieszanki chcielibyśmy przygotowywać je samemu, niezbędne okażą się:
- ziemia do roślin zielonych,
- perlit,
- podłoże do storczyków,
- piasek / żwir / drobny keramzyt,
- gotowa mieszanka do kaktusów,
- kwaśny torf.
Łopatka
Jeżeli uprawiamy duże rośliny, przyda się nam również mała łopatka. Jeżeli do czynienia mamy z małymi doniczkami – wystarczy zwykła łyżeczka 🥄
Narzędzia niezbędne podczas rozmnażania roślin
Nóż, doniczka, torba foliowa i taśma klejąca
Rozmnażanie przez wysiew nasion wymaga innego wyposażenia, niż sadzenie sadzonek. Do rozmnażania roślin za pomocą sadzonek niezbędny jest ostry nóż. I choć znajdzie się taki pewnie w każdej kuchni, warto jeden przeznaczyć wyłącznie do skrzynki z narzędziami do roślin. Z innych rzeczy potrzebna będzie doniczka, przezroczysta torba foliowa, którą nakłada się na doniczkę, czy taśma klejąca lub gumka, które posłużą do umocnienia torebki na naczyniu. Do rozmnażania roślin zaleca się stosowanie specjalnej ziemi, którą możemy dostać w specjalistycznym sklepie.
W przypadku wysiewu roślin dobrze jest się zaopatrzyć w małe miseczki z tworzywa sztucznego oraz krążki torfowe, które pęcznieją pod wpływem wody. Można oczywiście wykorzystać jakąkolwiek płaską miskę, którą przykryjemy płytką szklaną. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zakup podgrzewanej mini szklarni. Może okazać się zbawieniem przy wysiewie roślin egzotycznych, które wymagają wysokiej temperatury podłoża. Warto również zainwestować w etykietki, które w przyszłości umożliwią nam rozpoznanie roślin.
Dbałość o narzędzia
Bardzo ważne jest utrzymywanie porządku w narzędziach. Wiem, że może to być trudne, gdy do mamy do czynienia z brudną pracą, ale przestrzegam Was, że na brudnych nożyczkach ✂️ czy łopatce łatwo przenieść chorobę lub szkodniki z jednej rośliny na drugą. W brudnych doniczkach, które nie zostały przed przesadzeniem umyte, mogą żerować szkodniki, które w świeżej ziemi zaczną się rozmnażać, a tego byśmy przecież nie chcieli!
O szkodnikach – jak je rozpoznać i zwalczyć, możesz przeczytać w sekcji „Choroby i szkodniki”.
Podsumowując
Różne prace związane z roślinami wymagają różnych narzędzi – inne służą do codziennej pielęgnacji, inne do przesadzania, a jeszcze inne do rozmnażania. Wszystkie z wyżej wymienionych narzędzi znajdziecie bez trudu w sklepach ogrodniczych 🌱
Napisz w komentarzu, jak wygląda Twoja skrzynka z rzeczami niezbędnymi do pracy z roślinami. Jestem ciekawy, czy coś muszę dopisać do swojej listy zakupów 👀
Mam nadzieję, że pomogłem!
M.
Cześć!
Super kompendium wiedzy zwłaszcza dla początkujących. Mam na myśli cały blog Ja swoje narzędzia dopiero kompletuje, więc w moim zestawie mam butelki z odstaną wodą, spryskiwacz, bardzo przydatny ołówek (do wydlubywania ziemi z korzeni), rękawice których też nie używam iii chyba tyle.
Cześć Filip, dziękuję za komentarz i miłe słowa! Do zobaczenia na blogu! 😀