Rośliny egzotyczne, także te jadalne, szturmem zdobywają zainteresowanie miłośników roślin doniczkowych. Banany, cytrusy i ananasy wyszły z kuchni na salony, stając się dekoracją wnętrz i wprowadzając nutę (lub dwie) egzotyki. Mimo, że do uprawy w mieszkaniu wybiera się tylko mniejsze, karłowate formy, te szybko się rozrastają i po jakimś czasie mogą wymagać sporo przestrzeni. Tak jak banan, o którym dzisiaj opowiem.
Stale zielona i interesująca
Ojczyzną dziko rosnących bananów (nazwa bananowiec jest niepoprawna) są tropikalne obszary Ameryki Środkowej i Południowej, ale również wschodnia Azja. Europejska historia, a może raczej legenda tej rośliny sięga starożytnego Rzymu i terenu Morza Śródziemnego, dokąd sprowadzona została przez rzymskich legionistów. Stąd też wywodzi się jej botaniczna, łacińska nazwa Musa, pochodząca od nazwiska Antonia Musa, lekarza cesarza Oktawiana Augusta, a nadana bananowi w XVIII wieku przez przyrodnika Karola Linneusza.
Ciekawostka ☝🏼 Polska nazwa pochodzi od arabskiego słowa banan, oznaczającego palec. Patrząc na owoce, nazwa ta jest w pełni adekwatna!
Banany są jednymi z najstarszych roślin uprawnych na świecie. W Europie początkowo były uprawiane tylko w przypałacowych oranżeriach, ale później udało się uzyskać gatunki zdatne do uprawy w domach.
Dzięki temu w naszych mieszkaniach możemy uprawiać dwa gatunki: banana karłowatego Musa acuminata oraz dekoracyjnego, pochodzącego z Wysp Kanaryjskich Musa ensete.
Zanim zakupisz banana
Przy zakupie tej rośliny należy zwrócić szczególną uwagę na liście. Wybieramy egzemplarz o zdrowych liściach, bez zbrązowiałych czubków blaszek.
- Przeciętny wiek: odpowiednio uprawiany banan dożywa wielu lat, jednak gdy zakwitnie szybko obumiera.
- Sezon: w ciągu całego roku. Banan to roślina o ozdobnych liściach.
- Stopień trudności uprawy: cóż, bywa wybredny. Banan jest rośliną wymagającą odpowiedniej i najlepiej stałej temperatury, wilgotności powietrza i warunków świetlnych.
O wskazówkach przy wyborze rośliny przeczytasz we wpisie „Mój pierwszy raz, czyli nasze roślinne debiuty – gościnnie “Projekt rośliny” i “Roślinne porady””.
Roślina o szybkim przyroście
Banan jest rośliną, która rośnie dość szybko, czym wynagradza pewną trudność w uprawie. Ja swojego banana dostałem jako odrost oddzielony od rośliny matecznej niecały rok temu, a już w tym roku na mojej roślinie pojawiły się podobne odrosty. Warto wiedzieć, że banan, bez względu na to, czy karłowaty, czy nie, nie jest drzewem, a dużych rozmiarów byliną (rośliną wieloletnią) o podziemnym kłączu. Pień banana jest utworzony z pochew liści, które się wzajemnie ciasno opinają. W ciągu jednego tygodnia roślina może wykształcić nawet jeden liść, dlatego w krótkim czasie możemy doczekać się bardzo okazałej i masywnej rośliny, która wzbudzi zachwyt niejednego gościa. Dolne liście stopniowo obumierają, to zjawisko całkiem normalne, tworząc pieniek. Po około 3-4 latach banan karłowy może wykształcić pęd kwiatostanowy, który wyrasta bezpośrednio z kłącza, następnie przerasta je i przewiesza się nad liśćmi. Formowanie kwiatostanu trwa kilka miesięcy, później powstają owoce (tak, tak: banany 🍌). Jednak wykształcenie owocostanu w naszym klimacie zdarza się wyjątkowo rzadko, a po wydaniu owoców cała roślina obumiera, rodząc przedtem 2-3 nowe odrosty korzeniowe.
Jeśli jesteś ciekawy tego, jak uprawiać banany w ogrodzie, to polecam kanał na YouTube „Ogród Macieja i Rośliny egzotyczne”. Po obejrzeniu kilku odcinków muszę przyznać, że jego wiedza na temat uprawy bananów jest imponująca! 😉
Porada Zazieleni ☀️ Banany wymagają dużo światła. U mnie banan stoi na parapecie zachodnim. W zimie, gdy dzień jest krótki, zaleca się doświetlanie rośliny, na przykład lampą fluorescencyjną.
Nawet karłowate gatunki banana osiągają pokaźne rozmiary, ale liście o długości jednego metra i szerokości około 40 cm są bardzo delikatne i kruche. Łatwo je rozerwać wzdłuż nerwu środkowego, po czym zwisają w dół jak pióra.
Nie tylko dużo światła, ale również dużo przestrzeni
Karłowate gatunki mogą bardzo dobrze rosnąć w naszych mieszkaniach i osiągnąć nawet do 2 metrów wysokości, zajmując przy tym sporo przestrzeni. Aby zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju, musimy dysponować bardzo jasnym i dużym pomieszczeniem. Optymalnym miejscem dla nich jest jednak ogród zimowy.
Do szybko rosnących roślin możemy również zaliczyć figowce (fikusy), o których pisałem we wpisie „Figowiec sprężysty i jego wielobarwne odmiany”.
Jak uprawiać banana w domowych warunkach?
W naszym klimacie banany to typowe domowe rośliny doniczkowe, które latem możemy wynosić do ogrodu. Do prawidłowego wzrostu wymagają dużo światła, przestrzeni i zasilania.
Temperatura
W zimie temperatura nie powinna spadać poniżej 18 °C. Letnie upały nie przeszkadzają roślinie, lecz przy temperaturze powyżej 21 °C wymaga ona dobrej wentylacji.
Stanowisko
Roślina toleruje zarówno pełne słońce jak i częściowy cień. Intensywne światło słoneczne w ciągu lata może poparzyć młodsze liście, zapewniamy im wtedy cień.
Podlewanie
Dojrzała roślina wymaga dużej ilości wody przez cały okres wzrostu. Podlewamy obficie, gdy górne 4 cm ziemi jest już suche. Sprawdzajmy jednak głębiej, gdyż niższe warstwy powinny pozostać stale wilgotne. Ja podlewam swojego banana nawet co 2-3 dni (latem) i raz na tydzień (zimą).
Wilgotność powietrza
Podczas uprawy banana bardzo ważne jest utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza. Warto postawić doniczkę z bananem na kulkach magazynujących wilgoć (np. keramzyt), dbając o to, by zawsze była tam woda. Możemy również zakupić nawilżacz powietrza.
Nawożenie
Nawozimy co 2-3 tygodnie w okresie wzrostu zwykłym nawozem rozcieńczonym na pół, gdy roślina staje się zbyt duża.
Podłoże
Większym egzemplarzom wystarczy wymiana górnej warstwy podłoża – usuwamy 4 cm ziemi i wsypujemy świeżą. Młode rośliny przesadzamy na wiosnę. Stosujemy gliniastą ziemię kompostową z dodatkiem humusu lub zwykłą ziemię z dodatkiem iłu.
Jak rozmnażać banana?
Karłowate banany rozmnaża się wegetatywnie, z odrostów oddzielonych od rośliny matecznej. Z nasion rozmnaża się tylko nieliczne gatunki. Przed siewem trzymamy nasiona w wodzie przez dwa dni. Wysiane, przykrywamy szklaną płytą, dopóki nie wykiełkują. Siewki pojawiają się na wiosnę przy temperaturze 21-27 °C.
Poprzez odrosty
Starsze rośliny wytwarzają po 4-5 latach odrosty korzeniowe. Jest to najlepsza pora na rozmnażanie. Wyciągamy roślinę z ziemi i rozdzielamy odrosty razem z częścią bryły korzeniowej. Roślinę mateczną możemy również ponownie przesadzić, aczkolwiek po wytworzeniu odrostów często obumiera.
Z odrostów należy bardzo ostrożnie usunąć ziemię, a następnie je przyciąć. Na dnie doniczki zastosować nawet od 5 do 10 cm drenażu, na który należy wsypać tak samo grubą warstwę ziemi. Odrost należy następnie posadzić, wypełnić doniczkę ziemią i podlać. Pamiętaj, żeby ustawić doniczkę w ciepłym i wilgotnym miejscu.
Na co choruje banan?
- Brązowiejące brzegi liści, a na liściach pojawiające się suche plamy, to oznaka przesuszenia. Należy zwiększyć podlewanie i wilgotność powietrza wokół rośliny.
- Powolny wzrost to oznaka braku substancji odżywczych. Roślinę należy przesadzić do żyznej ziemi. Wzrost pobudzić możemy również poprzeć odcięcie nowo wyrośniętych liści.
- Gnilne plamy na liściach to reakcja na zbyt niską temperaturę, nadmierne podlewanie lub przelanie bryły korzeniowej. Należy ograniczyć podlewanie, zrobić dobry drenaż lub zapewnić odpowiednią temperaturę.
- Białe plamy na spodniej stronie liści, zwłaszcza wzdłuż nerwu środkowego, to oznaka żerowania wełnowców. Szkodniki wyglądają podobnie do waty. Usuwamy je za pomocą wacika nasądzonego alkoholem metylowym, a silniejszą inwazję zwalczymy za pomocą insektycydów.
- Uszkodzone liście posiada roślina potrącona lub umieszczona w przeciągu. Liście takie możemy usunąć, a roślinę przenieść w miejsce, gdzie będą panować lepsze dla niej warunki.
- Przędziorki możemy rozpoznać, gdy na spodzie liści pojawi się delikatna pajęczyna. Stosujemy wówczas insektycyd, lecz gdy atak jest poważny, zalecam pozbycie się rośliny, zanim zainfekuje pozostałe, znajdujące się w pobliżu.
Ciekawostka 💦 Ciekawym zjawiskiem, które możemy zaobserwować na liściach banana karłowego jest tzw. gutacja, czyli tzw. „płacz roślin”. To naturalne zjawisko występujące u wielu gatunków roślin. Efektem gutacji jest pojawienie się na końcach liści kropelek płynu.
Podsumowując
Uprawa wielu roślin tropikalnych w mieszkaniach nie należy do trudnych przedsięwzięć, warto jednak zadbać o odpowiednie warunki. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli nam wprowadzić nieco egzotyki do naszych wnętrz.
- Wielkość: banan karłowy dorasta do wysokości 2-2,5 metra i tyle samo szerokości. W ciągu roku, przy odpowiedniej pielęgnacji przyrost wynosi co najmniej 50 cm.
- Kwitnienie i zapach: kwitnie w czerwcu/lipcu, chociaż w warunkach pokojowych zdarza się to bardzo rzadko. Kwiaty nie pachną.
- Światło i temperatura: banan wymaga dużo światła, jednak warto chronić go przed rażącymi promieniami słonecznymi. Przez cały rok potrzebuje ciepła i wysokiej wilgotności powietrza.
- Podlewanie i nawożenie: latem podlewamy obficie dwa razy w tygodniu, nigdy nie od dołu, ponieważ korzenie nie mogą być w wodzie. Latem zasilamy raz w tygodniu, a zimą wystarczy raz na miesiąc.
- Podłoże i przesadzanie: najlepszą porą na przesadzanie jest wiosna. O tym, jak przesadzać rośliny doniczkowe, przeczytasz we wpisie „Przesadzanie roślin doniczkowych – porady krok po kroku”. Banan rośnie szybko i niekiedy w ciągu jednego roku należy przesadzić go dwukrotnie do większej donicy. Do uprawy stosujemy zwykłą ziemią z dodatkiem iłu.
Ciekawostka 🐈 Banan jest bezpieczną rośliną do uprawy w domach, gdzie członkiem rodziny jest pies, kot czy... koń (źródło ASPCA).
- Przycinanie: rośliny nie przycinamy. Usuwamy natomiast uszkodzone lub obumarłe liście.
- Rozmnażanie: roślinę najczęściej rozmnażamy za pomocą odrostów – rozłóg podziemnych, rzadziej z nasion.
- Otoczenie i ustawienie: ze względu na swoje pokaźne rozmiary banan wymaga dużo przestrzeni. Pamiętaj, żeby zapewnić mu dużo światła przez cały rok.
Daj znać w komentarzu, czy uprawiasz banana lub inne egzotyczne rośliny w swoim mieszkaniu 😉
Do następnego, cześć!
M.
A czy nawozimy banana zimą? Mój ma suche i żółte liście mimo ze jest ustawiony na wilgotnym keramzycie i mam mały nawilżacz 🙁
Gosia, jesienią i zimą należy zaprzestać nawożenie banana. Można ewentualnie raz na miesiąc dolać do wody naturalnego nawozu – biohumusu 🙂 Suche i żółknące najniższe liście u banana to normalna sprawa, ale dla pewności prześlij zdjęcie. Zobaczę, czy dokładnie o to chodzi 😉
Przelanie czy przesuszeniem? Mam 4 banany i na każdym zaczęły pojawiać się takie plamy, liście żółkną. Jeden liść robi się brązowy i suchy od brzegu. Może choroba grzybowa?
Proszę o pomoc!
Cześć Martyna! Czy to są dolne liście banana? Jeśli tak, to nie ma powodów do obaw – tak powstaje pień, a dokładniej kłodzina 😉
Posiadam dwa banany. Musa basjoo bardzo mi choruje: w donicy były dżdżownice i białe robaki więc musiałam go w trybie awaryjnym oddzielić od gnijącego kłącza i przesadzić. Liście dostały plam, zwiędły i pożółkły, nowych przyrostów nie widać. Odmiana Dwarf Cavendish ma się dobrze, żółkną dolne liście, ale już wiem z tego artykułu, że to “normal”. Martwię się o basjoo (to ulubieniec męża i trochę ma pretensje: jemu robale nie przeszkadzały tak bardzo ;-))
Cześć Amelia, dziękuję za komentarz! Niestety bez zdjęć trudno jest mi cokolwiek doradzić. Sugeruję zastosować się do wskazówek opisanych we wpisie. Na wiosnę na pewno warto byłoby je przesadzić do świeżego podłoża. Mam nadzieję, że odżyją – trzymam kciuki! Gdybyś miała jakieś pytania, to zapraszam do kontaktu 🙂