Szparag Sprengera to atrakcyjna roślina doniczkowa, którą wielu z nas kojarzy zapewne jako przybranie kwietnych wiązanek sprzed lat. Dzięki stale zielonym, elegancko zwisającym pędom z drobnymi listkami, nadaje pomieszczeniom niepowtarzalny retro charakter. Banalna w uprawie, dobrze się czuje w prawie każdym miejscu. Nie znosi jedynie ostrego słońca.
Szparag Sprengera – jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin pokojowych
Asparagus zaliczany jest do rodziny liliowatych. Tej samej, do której należy np. uprawiany jako jarzyna szparag (Asparagus officinalis), którego młode, jadalne pędy trafiają wiosną na nasze stoły. Z tego samego rodzaju wywodzi się też wiele innych gatunków roślin pokojowych. Dzisiaj na warsztat weźmiemy szparag Sprengera (Asparagus densiflorus „Sprengeri”) 🌿
Szparag Sprengera posiada ciemnozielone liście, wyrastające na wygiętych łodygach, tworzących w stosunkowo krótkim czasie bujną kępę. Pędy rozgałęziają się i osiągają nawet do 1 metra długości. Dzięki lekkiemu pokrojowi i subtelnej zieleni drobnych listków są bardzo dekoracyjne. Szparag Sprengera nadaje się do uprawy w doniczkach, a najpiękniej prezentuje się postawiony wysoko na komodzie lub podwieszony na makramie. Ten gatunek szparaga jest mniej wymagający niż inne, wrażliwsze odmiany.
Ciekawostka Szparag Sprengera był kiedyś bardzo popularny w bukieciarstwie, ale i dziś stosuje się go jako dodatek do wiązanek kwiatów ciętych, gdyż stanowi idealne tło dla roślin kwitnących.
Uwaga! Roślina ta potrafi zakwitnąć, choć zdarza się to stosunkowo rzadko. Wydaje niepozorne, pachnące kwiatki, z których rozwijają się małe, czerwone jagody 💫
O pochodzeniu i dwóch rodzajach liści
Szparag Sprengera (Asparagus densiflorus „Sprengeri”) pochodzi z Południowej Afryki. Rośnie tam od nadmorskich wydm, przez lasy, aż po miejsca skaliste. W niektórych rejonach o ciepłym klimacie potrafi zdziczeć, np. w Chinach uznawany jest za inwazyjny chwast. Do rodzaju Asparagus należy około 300 gatunków, rosnących zarówno w okolicy podzwrotnikowej, jak i w strefie umiarkowanej. Wszystkie gatunki szparagów odznaczają się jedną, wspólną cechą, którą jest istnienie dwóch rodzajów liści. Są to liście właściwe – małe i łuskowate, wyrastające w miejscu bocznych odgałęzień pędów, jak i łudząco przypominające liście gałęziaki, czyli przekształcone pędy.
Ciekawostka Nazwa rodzaju „Asparagus” pochodzi od greckiego słowa „asparagos”. Tak nazywano uprawiane szparagi. Natomiast nazwę gatunkową „densiflorus” na język polski możemy przetłumaczyć jako „gęstokwiat”.
Przed zakupem asparagusa
Asparagusa kupić możemy na stoiskach z roślinami przez cały rok. Wybierajmy tylko świeże, pięknie zielone rośliny z mnóstwem młodych pędów. Warto wiedzieć, że po upływie dwóch, trzech lat roślina straci siłę i może rozwijać się wolniej. Roślina ta idealnie nadaje się dla początkujących roślinomaniaków, ponieważ jest łatwa w uprawie. Pokrewne gatunki to: Asparagus plumosus, Asparagus plumosus „Nanus” (niski krzew) czy Asparagus asparagoides i falcatus. Wszystkie nadają się do uprawy hydroponicznej.
Jak uprawiać szparag Sprengera?
Asparagus jest wdzięczną rośliną pokojową, dobrze rosnącą w prawie każdym wybranym przez nas miejscu. Mimo, że jest to roślina zaliczana do łatwych w uprawie, warto stosować się do kilku poniższych wskazówek, żeby rosła pięknie i zdrowo. A nuż zakwitnie?
Stanowisko i temperatura
Do uprawy szparaga Sprengera najodpowiedniejsze będzie stanowisko półcieniste lub z rozproszonym światłem 🌤️ Najlepiej rozwija się na oknie wychodzącym w kierunku wschodnim lub zachodnim. Latem należy chronić przed bezpośrednim słońcem. Warto również wspomnieć o tym, że szparag nie znosi oparów. Może tracić liście, jeśli wystawimy go na działanie oparów z kuchenki gazowej, piecyków czy nawet dymu papierosowego. Latem można z powodzeniem roślinę wystawić na zewnątrz w miejsce lekko ocienione.
Jeśli nie posiadasz okien w kierunku wschodnim lub zachodnim, a chciałbyś je zazielenić, to zachęcam do przeczytania wpisów „Okno od północy – jakie rośliny uprawiać?” i „20 łatwych w uprawie roślin na parapet południowy” 🌱🌼
Najniższa temperatura, jaką toleruje Asparagus „Sprengeri” to 10°C. Najlepiej będzie rósł, gdy w pomieszczeniu temperatura powietrza będzie oscylować w okolicy 20-22°C.
Podlewanie i nawożenie
W okresie wzrostu należy podlewać regularnie, ale pozwólmy przeschnąć podłożu pomiędzy podlewaniami. W naturze roślina doświadcza przynajmniej 6 miesięcy całkowitej suszy, więc woli podlewanie rzadsze i mniej obfite i nie toleruje przelania 💦 Zimą zapewnijmy roślinie odpoczynek, czyli podlewajmy tylko tyle, aby utrzymać ją przy życiu i by nie usychały jej liście.
Kluczem do poprawnej uprawy szparaga Sprengera jest właściwa wilgotność powietrza, dlatego mój egzemplarz ustawiony jest na półce nad lustrem w łazience. Warto ustawić go na tacy z keramzytem, który zatrzymuje wilgoć. Możemy zraszać liście codziennie w okresie letnim. Ja tego nie praktykuję, ale są różne szkoły 😜 Podczas zraszania pamiętaj, aby roślina schła z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
Jeśli tak jak ja jesteś zraszaczo-sceptykiem, to polecam wpis „Paprotka w domu – jak uprawiać, by nie uschła?”, w którym opisałem wiele innych metod na podwyższenie wilgotności powietrza 👀
Warto wiedzieć, że system korzeniowy asparagusa „Sprengera” jest mocno rozbudowany i posiada na korzeniach owalne bulwy, które gromadzą wodę i składniki pokarmowe na okres suszy. Tym bardziej nie będzie dla niego groźne okresowe przesuszenie.
Aby latem utrzymać ładny kolor liści, należy dokarmiać ukorzenioną roślinę nawet co tydzień. Używamy nawozu do roślin zielonych. Zimą nie nawozimy!
Podłoże i przesadzanie
Roślina ta rozwija się bardzo szybko, dlatego warto przesadzać ją co roku, w marcu, do dobrej ziemi próchniczej z dobrym drenażem. Szparag Sprengera powinien być uprawiany w małych naczyniach, gdyż lubi przyciasną doniczkę. Ale gdy zauważymy, że korzenie przerastają przez otwór na dnie doniczki, niech to będzie dla nas sygnał, że należy roślinę przesadzić. Przy okazji przesadzania można przyciąć bryłę korzeniową, a miejsce cięcia posypać delikatnie cynamonem (zadziała przeciwgrzybiczo).
Rozmnażanie i przycinanie
Aspragusa rozmnożyć możemy z nasion lub poprzez podział starszych roślin. Duże nasiona (1 gram zawiera około 30 sztuk) wysiewa się od stycznia do marca bezpośrednio do doniczki. W ciągu miesiąca powinny pokazać się pierwsze pędy.
Gdy stwierdzimy, że nasz szparag rośnie zbyt ekspansywnie, nie bójmy się go „odmłodzić”. Asparagus wytrzyma nawet bardzo radykalne przycięcie, a młode, nowe pędy szybko odrosną.
Jak ożywić przesuszonego asparagusa?
Wspominałem już, że asparagus to wdzięczna roślina i w tym akapicie udowodnię Wam to po raz drugi. Roślina ta w naturze wytrzymuje długotrwałe susze. Niekiedy zdarzyć się może, że i w naszych domach zapomnimy o podlewaniu asparagusa, co powodować będzie jego wysuszenie. Nawet całkiem suche pędy należy wówczas odciąć tuż nad powierzchnią ziemi, a doniczkę wstawić do miski z wodą. Gdy na powierzchnię wody przestaną wydobywać się bąbelki powietrza, doniczkę wyciągamy z naczynia i umieszczamy w chłodnym miejscu aż do chwili pojawienia się nowych pędów! Jak sam widzisz, niektórych roślin nie można od razu spisywać na straty! 🌿
Gdy zauważysz…
- Odbarwione liście – liście żółkną, gdy temperatury są zbyt wysokie lub roślina ma zbyt mało światła. Odbarwione liście można oberwać i zapewnić roślinie właściwe warunki, o których wspominałem wyżej.
- Przędziorki – mogą sprawić nie lada kłopoty, gdy poziom wilgotności powietrza jest zbyt niski. Należy podwyższyć wilgotność w pomieszczeniu, w którym uprawiamy asparagusa. Przy silnej inwazji gałązki zaczną żółknąć i opadać. Gdy inwazja nie jest poważna, warto zastosować insektycyd systemiczny. Przygotuj się jednak na wyrzucenie rośliny, gdy roślina jest zbyt chora. Przędziorek to trudny przeciwnik.
- Mszyce – atakują młode łodygi, czerwce zaś często można znaleźć na spodniej stronie liści. Szkodniki te wytępić możemy zarówno metodami biologicznymi, jak i chemicznymi. O wszystkich przeczytasz we wpisie „Skuteczne sposoby na mszyce”.
- Tarczniki – gdy na roślinie pojawią się brązowo-żółte plamki, to znak, że zaatakowały ją tarczniki. Najskuteczniej usuwa się je nożem lub wacikiem nasączonym w denaturacie (każdy wacik nadaje się tylko do jednorazowego przeciągnięcia po liściu).
- Wciornastki – małe, (zazwyczaj) ciemnobrązowe owady atakują nasze rośliny późnym latem. Żerują na listkach. Pędy opanowane przez wciornastka sprawią wrażenie skędzierzawionych. O metodach walki z tym szkodnikiem przeczytasz we wpisie „Wciornastki. Jak je rozpoznać i jak zwalczyć?”.
Podsumowując
Szparag Sprengera (Asparagus densiflorus „Sprengeri”) to jedna z moich ulubionych roślin, ponieważ idealnie wpasowała się w styl mojej łazienki. Od samego początku wiedziałem, że to będzie dla niej najlepsze miejsce i nie myliłem się – obdarowała mnie już kilkoma nowymi pędami. Odpowiednie stanowisko, regularne, ale rzadkie podlewanie i odpowiednie nawożenie sprawi, że i w Twoim domu Asparagus się pięknie rozrośnie.
Napisz w komentarzu, czy posiadasz jakiś gatunek szparaga w swojej zielonej kolekcji! Daj również znać, o której z roślin chciałbyś przeczytać przy okazji następnego wpisu – może posiadam go w swojej kolekcji? 😃
Niech się Zazieleni!
M.
Źródła inspiracji:
„Kwiaty w moim domu”, wyd. Hachette Polska
“Magia roślin”, wyd. GE Fabbri Phoenix
„Ilustrowana encyklopedia roślin”, wyd. Agora SA
„Rozmnażanie roślin”, wyd. Muza SA