Kaladium zachwyca kolorami, wyczarowanymi na dużych liściach. Mogą być białe, różowe, czerwone, cytrynowo-zielone, a każde z nich z unerwieniem w jeszcze innym kolorze! Te wyjęte z planu Avatara rośliny możemy uprawiać w domu, ogrodzie bądź na tarasie. A jak się cieszyć ich niezwykłą urodą jak najdłużej? Podpowiadamy!
Caladium – roślina z kosmosu!
Kiedy pierwszy raz ujrzałem kaladium, trudno mi było uwierzyć, że to żywa roślina. Od razu sprawdziłem w Sieci, co kryje się pod nazwą “Caladium” i oniemiałem – tę wyglądającą niczym przybysz z odległej galaktyki roślinę można z powodzeniem uprawiać w Polsce! Do tego bulwy Caladium są łatwo dostępne i w przyzwoitych cenach. Często również sprzedawane są już wyrośnięte kaladium – nie trzeba czekać, aż z bulw wyrosną kolorowe liście.
Kaladium nie pochodzi jednak z kosmosu, a z brazylijskiej dżungli. I jeszcze do niedawna uprawiane było głównie przez zawodowych ogrodników w szklarniach, w których mogli zagwarantować roślinie prawidłowe do rozwoju warunki, tj. wysoką temperaturę i wilgotność powietrza, jak i również dużą ilość światła. Dzięki poddaniu pierwotnego gatunku licznym krzyżówkom, obecnie na rynku znajdziemy nie tylko odmiany w kolorach, o których nawet nie śniliśmy, ale i takie, które nie przysporzą większych problemów nawet początkującym hodowcom roślin 👨🏻🌾
Caladium, w naszych warunkach klimatycznych, każdej wiosny wypuszcza z podziemnych bulw przepiękne, wielobarwne liście w kształcie serca, które wznoszą się ponad doniczkę na cienkich łodygach – są wysokie na około 50 cm. Jest tylko jeden minus uprawy tej rośliny w domowych warunkach – Caladium na zimę traci liście… ale o tym za moment.
Ciekawostka Zazieleni! 🌼 Silne egzemplarze kaladium potrafią w okresie letnim zakwitnąć. Zielono-białe kwiaty nie są zbyt urodziwe i pozbawione są zapachu. Jeśli nie planujesz zbierać nasion, to kwiaty dobrze będzie usunąć, aby roślina nie traciła energii na wydanie nasion.
Zanim zakupisz Caladium pamiętaj, że…
Jest to wieloletnia roślina bulwiasta, a niektóre jej odmiany są dość wymagające. Dobrze jest posiadać nieco wiedzy o uprawie roślin, jeśli chcemy cieszyć się pięknymi liśćmi kaladium jak najdłużej i to przez wiele lat. Jednak po zastosowaniu się do wskazówek z tego wpisu, nawet najbardziej “zielony” amator roślin będzie dumny z kaladium w swojej kolekcji! 🌿
Ja zamawiam bulwy Caladium na początku wiosny (na przełomie lutego/marca), czyli w momencie, gdy należy wysadzać je do doniczek, aby za pewien czas – przy odpowiedniej uprawie – wyrosły pierwsze liście. Producenci roślin wyszli naprzeciw tym, którzy nie chcą lub nie lubią czekać i w sklepach możemy spotkać już wyrośnięte kaladium. Poza tym, że kupujemy wówczas kaladium już “odchowane”, mamy też pewność, jakiej odmiany jest to roślina. Przy zakupie bulw tej pewności nie ma.
Decydując się na zakup wyrośniętego kaladium należy zwrócić uwagę na to, czy:
- roślina posiada w pełni rozwinięte liście i zawiązki nowych,
- ogonki liściowe nie są uszkodzone i nie posiadają śladów żerowania szkodników, np. mszyc.
Uwaga Zazieleni! 🌤️ Pamiętaj, że kaladium wprost uwielbiają wysokie temperatury. Kupując je w okresie wiosenno-letnim zwróć uwagę, czy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 20°C. Jeśli temperatura jest niższa, to należy dobrze zabezpieczyć roślinę przed chłodem. Szczegóły znajdziesz we wpisie “Przemarznięte rośliny, czyli nie kupuj roślin zimą”.
Caladium i jego wielobarwne odmiany
Odmiany kaladium są jednymi z najbardziej barwnych – obok krotonów (Codiaeum) i koleusów (Coleus). Mnogość odmian i barw może doprowadzić do zawrotu głowy niejednego miłośnika roślin. Znajdziemy odmiany z połączeniem barw zielonych, różowych, czerwonych, białych, biało-srebrzystych i wielu innych ❤️💛💚💙💜 Dodatkowo odmiany różnią się nerwami – te również występują w przeróżnych kolorach. Najlepiej jest więc dobrze poszperać na stronach sprzedających bulwy kaladium i wybrać te, które najbardziej nam pasują. Pamiętam, jaki miałem dylemat z wyborem tylko trzech odmian spośród setek dostępnych. Ostatecznie decyzję podjąłem i do mojej kolekcji dołączyły poniższe odmiany:
- “Freida Hemple” – o barwie liści czerwono-zielonej,
- “Pink Beauty” – z liśćmi w kolorze zielono-różowym i akcentami bieli,
- “Miss Muffet” – o limonkowo-zielonym ulistnieniu nakrapianymi różowymi cętkami.
Z trzech wymienionych odmian najbardziej podobają mi się “Pink Beauty” i “Miss Muffet”. Opinię tę podzielają znajomi, którzy twierdzą, że oba gatunki wyglądają kosmicznie! 🪐
Daj znać w komentarzu, które z odmian kaladium lubisz najbardziej. Jestem bardzo ciekaw Twojego wyboru! Natomiast jeśli posiadasz już w swojej kolekcji tę roślinę, to pochwal się jej zdjęciem w komentarzu 📸
Jak uprawiać Caladium w ciągu roku?
Lato ☀️
Latem, mniej więcej od czerwca do sierpnia, z bulw wyrastają piękne, wzorzyste liście na delikatnych ogonkach. Bardzo ważna w uprawie Caladium jest temperatura. W okresie wzrostu powinna utrzymywać się powyżej 20°C. Dbamy również o utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza (min. 60%). Podlewamy, gdy podłoże lekko przeschnie – ja swoje Caladium uprawiam na zabudowanym balkonie, dlatego w okresie letnim podlewam je nawet 3-4 razy w tygodniu. Co dwa tygodnie zasilamy nawozem.
Jesień 🍂
Od września do listopada zauważysz, że liście kaladium zaczynają więdnąć. To naturalna kolej rzeczy i nie należy się tym przejmować, za to pozwolić roślinie przejść przez ten proces. Ograniczamy w tym czasie podlewanie, a gdy usuniemy ostatni z obumierających liści, całkowicie zaprzestajemy nawadniania.
Zima ❄️
Od grudnia do początku marca pozostawiamy bulwy w doniczkach, aby zdążyły przeschnąć. Pamiętaj, aby temperatura w miejscu, w którym zimujesz bulwy, oscylowała w okolicy 16-18°C. Może to być np. sucha piwnica.
Porada Zazieleni!
Zimować bulwy Caladium możemy również w papierowych torebkach lub kartonikach. Wyjmujemy bulwy z podłoża, oczyszczamy, wycinamy pozostałe liście i korzenie. Następnie odstawiamy na 24 godziny do przeschnięcia. Miejsca cięcia zabezpieczamy środkiem grzybobójczym. Dopiero wtedy bulwy przygotowane są do zimowania (w miejscu suchym, ciepłym i ciemnym).
Wiosna 🌱
To czas ponownego rozpoczęcia okresu wegetacyjnego dla kaladium. Wyciągamy bulwy z doniczki, czyścimy ze starego podłoża (uważając, aby nie uszkodzić korzeni). Następnie sadzimy bulwy stożkiem wzrostu do góry do świeżo przygotowanej mieszanki. Koniecznie wybieramy takie doniczki, które posiadają otwory na dnie. Możemy również wybudzić bulwy w mchu, perlicie, lechuzie czy hydroponice. Początkowo należy je obficie podlewać, ale z czasem ograniczyć nieco podlewanie, aż do wypuszczenia pierwszych liści. Dbamy o wysoką temperaturę, wilgotność powietrza i cieszymy się nowym cyklem życia kaladium!
Szczegóły na temat odpowiedniej mieszanki podłoża, stanowiska uprawy czy odpowiedniego nawożenia znajdziesz w następnej sekcji.
Uprawa Caladium. Praktyczne wskazówki
Stanowisko i temperatura
W okresie wzrostu uprawiamy kaladium w miejscu, gdzie temperatura nie spada poniżej 20°C. Staramy się wybierać takie stanowisko, aby nasze rośliny miały jak najwięcej światła. Najlepszym stanowiskiem będzie miejsce jasne z rozproszonym światłem 🌥️ Może to być ogród, balkon czy mieszkanie (w domowym zaciszu będą najpiękniejsze). Jednak ze względu na dość delikatne ulistnienie, nie wystawiamy kaladium na bezpośredni kontakt ze słońcem. Rozwój kontrastowo zabarwionych liści uzależniony jest od ilości światła.
Uwaga Zazieleni! 🌑 Im ciemniejsze stanowisko, na którym uprawiamy kaladium, tym szybciej może zanikać rysunek i barwa liści. Liście o białym i różowym ulistnieniu są bardziej podatne na poparzenia słoneczne, niż nieco grubsze, zielone.
Podlewanie i nawożenie
Od momentu posadzenia bulw do podłoża na wiosnę, podlewamy odstaną wodą o temperaturze otoczenia z początku obficie, a następnie umiarkowanie – starając się stale utrzymywać delikatnie wilgotne podłoże. Nawozimy raz na dwa tygodnie w okresie od wiosny do lipca. Wybieramy nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Po stopniowej utracie liści, bulwy przechowujemy w miejscu ciepłym (ok. 16-18°C), ciemnym i suchym.
Podłoże i przesadzanie
Na przełomie lutego i marca sadzimy bulwy do świeżego podłoża. Jeśli zimowałeś bulwy w doniczkach, to należy je wcześniej wyciągnąć z podłoża i oczyścić. Mieszanka podłoża, w której uprawiam swoje kaladium składa się z:
- 70% uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych (bez dodatku torfu),
- 30% rozluźniacze do podłoża: perlit, keramzyt o drobnej frakcji i wermikulit.
Po posadzeniu bulw do podłoża podlewamy przez jakiś czas obficie, aby pobudzić roślinę do wzrostu. Następnie zmniejszamy nawadnianie do umiarkowanego poziomu, aż wyrosną pierwsze liście.
Uwaga Zazieleni! 🪴 Podczas pierwszego przesadzania nie wybieramy zbyt dużych doniczek, ponieważ korzenie mogą zacząć gnić. Lepszą z opcji jest sadzenie bulw do mniejszych doniczek, a po wyrośnięciu pierwszych liści – do większych. Doniczka powinna być niewiele większa od bulwy, z przestrzenią ok. 2-4 cm od krawędzi.
Przycinanie i rozmnażanie
Zasadniczo nie kształtujemy Caladium poprzez przycinanie. Jedynie usuwamy na bieżąco zwiędnięte liście sterylnym narzędziem.
Rozmnażać kaladium możemy poprzez podział bulwy. Bulwy to nic innego, jak przeobrażone, silnie zgrubiałe pędy. Do podziału wybieramy tylko zdrowe bulwy, a sam zabieg najlepiej wykonywać od jesieni do wiosny – przed wysadzaniem. Wcześniej umytą i wysuszoną bulwę rozdzielamy ostrym, sterylnym narzędziem, np. nożem. Każda bulwa powinna posiadać co najmniej 2-3 pąki śpiące (tzw. oczka). Następnie układamy pędy (bulwy) tak, aby przecięte fragmenty znajdowały się na dole. Bulwy przekładamy piaskiem lub mchem i czekamy do wiosny, aż będziemy mogli posadzić je do podłoża i wyczekiwać pierwszych wielobarwnych liści.
Problemy w uprawie Caladium
Jak w przypadku każdej rośliny musimy liczyć się z możliwością pojawienia się problemów podczas uprawy. Aby utrzymać piękny i zdrowy wygląd Caladium należy ściśle stosować się do wcześniej wspomnianych wskazówek. Niezastosowanie się do nich może skutkować m.in. gniciem bulw od nadmiernego podlewania czy poparzeniem delikatnych liści, jeśli wystawimy kaladium na bezpośredni kontakt ze słońcem 🌤️
Lista problemów, które mogą spotkać nas na wspólnej drodze z kaladium:
- Zwiędłe i zniekształcone liście Caladium o brązowych brzegach świadczą o uprawie rośliny w zbyt chłodnym miejscu. Problem ten najczęściej spotykany jest, gdy decydujemy się na uprawę kaladium w ogrodzie bądź na balkonie. Należy czym prędzej przestawić roślinę do cieplejszego pomieszczenia, w którym temperatura oscyluje w okolicy 20°C. Zniekształcone liście niestety trzeba usunąć sterylnym narzędziem.
- Więdnące i usychające liście Caladium. Dzieje się tak, gdy nie zapewnimy roślinie odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza (min. 60%) lub uprawiamy ją w miejscu, gdzie narażona jest na przeciągi 🍃
- Pleśń lub więdnące liście Caladium. W tym przypadku oznaką złego stanu rośliny jest nadmierne podlewanie. Pamiętaj, żeby roślinę w okresie wzrostu podlewać umiarkowanie, stale utrzymywać wilgotne podłoże, ale nie doprowadzić do przelania. Porażone liście należy usunąć i ograniczyć podlewanie. W razie konieczności również wymagane będzie przesadzenie rośliny do świeżego, dobrze przepuszczalnego podłoża. Koniecznie do doniczki z otworami na dnie!
- Mszyce na Caladium to najczęściej spotykane szkodniki na tej roślinie. Na szczęście istnieje kilka skutecznych, sprawdzonych przeze mnie sposobów na pozbycie się ich. Szczegóły znajdziesz we wpisie “Skuteczne sposoby na mszyce”.
- Suche i kruche liście Caladium. Jest to skutek zbyt niskiego poziomu wilgotności. Może być również spowodowane zbyt rzadkim podlewaniem rośliny.
- Gnijące bulwy Caladium. Zbyt duża ilość wody może spowodować, że bulwy naszej rośliny zaczynają gnić. Może tak się również zdarzyć, gdy uprawiamy roślinę w zbyt dużej doniczce. Natomiast gnijące bulwy w okresie ich spoczynku to skutek przechowywania ich w zbyt niskiej temperaturze lub w miejscu, gdzie jest zbyt wysoka wilgotność powietrza. Pamiętaj, żeby zimować bulwy w miejscu suchym, ciepłym i ciemnym.
Więcej na temat problemów podczas uprawy roślin doniczkowych znajdziesz w przygotowanej przeze mnie tabelce we wpisie “Najczęstsze problemy w uprawie roślin doniczkowych i ich przyczyny”. Jak i również we wpisach z kategorii “Porady / Choroby i szkodniki”. Zachęcam do zajrzenia! 👀
Podsumowując
Kaladium to zdumiewająco piękna roślina, która każdej wiosny rodzi z podziemnych bulw duże liście w kształcie serca. Mnogość odmian kaladium jest przeogromna, dlatego zachęcam do buszowania w Sieci w poszukiwaniu tej idealnej. Dla bardziej doświadczonych roślinomaniaków zachęcam zakup bulw na początku roku. Natomiast osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z roślinami, sugeruję zakup już wyrośniętej rośliny. Caladium pięknie ozdobi nasze parapety – ja jestem w nich zakochany! 💫
Daj znać w komentarzu, czy uprawiasz w swojej kolekcji kaladium. Może masz jakieś dodatkowe wskazówki odnośnie ich uprawy?
Możesz również pochwalić się ich zdjęciem w sekcji komentarzy lub udostępnić w mediach społecznościowych oznaczając nasz profil Zazieleni. Jesteśmy na Facebooku i Instagramie.
Niech się Zazieleni! Cześć! 👋🏻
M.
Źródła inspiracji:
“Kwiaty w moim domu”, wyd. Hachette Polska
“Cudowna moc roślin”, F. Bailey, wyd. Filo
“200 najpiękniejszych roślin doniczkowych”, H. Heitz i A. Kögel, wyd. Świat Książki
“Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie”, I. Kiljańska, wyd. PWRiL
Przepiękne kwiaty. W tym roku zacznę przygodę Kaldium.
Cześć Wanda, dziękuję za komentarz! Na moim balkonie w tym roku również planuję uprawiać Caladium – niebawem planuję zakup bulw 🙂
Cześć. A jak takie pytanko. Kupiłem roślinę dwa tygodnie temu. Kilka listków wielkosci ok 6-7 cm. Czy zgodnie z opisem nastapi utrata lisci za niedługi czas.?
Cześć Tomek, niestety tak. Taki urok uprawy tej rośliny. Zastosuj się do wskazówek ze wpisu, aby na wiosnę ponownie cieszyć się pięknymi liśćmi. Trzymam kciuki!
Hej, niestety nie doczytałem na jesień i zostawiłem bulwę Caladium w doniczce, w której kwitła. Co jakieś 2 tygodnie lekko podlewałem, żeby miała troche wody (no niedoczytałem, że zimuje :/). Powoli idzie wiosna, a ja sie zastanawiam czy z takiej bulwy jeszcze cokolwiek może wyrosnąć. I ewentualnie co zrobić, żeby wyrosło? Wyjąć bulwę, oczyścić (ociąć) i zasadzić w świeżej ziemi?
Cześć Bartek! Nie trać nadziei! Caladium potrafi być wyrozumiałe. 😉
Po kilku tygodniach powinny pojawić się pierwsze liście. Powodzenia i pamiętaj, że nawet jeśli bulwa wykiełkuje, roślina może być słabsza niż zwykle.
Mam 4 rodzaje caladium, przesadziłam do nowej ziemi i postawiłam na zachodnim parapecie ale widze ze robi sie troche słaba i liscie zwisają , gdzie jakie miejsce jej wybrać w domu? północ, wschód ? parapet ?
Cześć Mariola, dziękuję za komentarz. Opadające liście mogą mieć kilka przyczyn. Sprawdź, czy ziemia nie jest przelana, a doniczka ma odpływ. Caladium lubi jasne, ale nie bezpośrednie światło. Spróbuj przestawić je na wschodni parapet lub lekko odsunąć od okna na zachodnim. Pozdrawiam!
Witam, kupiłam tę roślinę i ten artykuł będzie dla mnie bardzo przydatny. Niesety nie zauważyłam, że kilka liści ma brązowe plamy, są jakby uschnięte, ale. Juz je odcięłam. Natomiast nad ziemią jest pajęczyna z wieloma małymi białymi robaczkami – co to takiego i jak to zlikwidować? Na razie kwiat stoi samotnie na parapecie w kwarantannie, ale robactwo nie przeszło na inne rośliny.
Pozdrawiam
Cześć Ala, dziękuję za komentarz! Brązowe plamy to często efekt przesuszenia lub choroby grzybowej na wskutek przelania. Dobrze, że je usunęłaś. Białe robaczki i pajęczyny to najprawdopodobniej przędziorki. Zastosuj preparat owadobójczy przeciwko przędziorkom i zwiększ wilgotność powietrza wokół rośliny. Po więcej informacji o tych szkodnikach zapraszam do wpisu: “Sezon na przędziorki. Jak rozpoznać, zwalczyć i zapobiegać?“. Powodzenia!