Podlasie jest jednym z najpiękniejszych regionów Polski, znanym przede wszystkim z malowniczych krajobrazów, bogatej kultury i tradycji. Jednym ze skarbów Podlasia jest “Ziołowy Zakątek” w Korycinach. To magiczne miejsce jest rajem dla miłośników przyrody, ziół i… spokoju. Od 2007 r. istnieje tutaj Podlaski Ogród Botaniczny.
Sztuka ziołolecznictwa na Podlasiu
Tradycja zielarska na Podlasiu stanowi istotny składnik dziedzictwa kulturowego tego regionu Polski. Przekazywana z pokolenia na pokolenie, bogata wiedza o ziołach i ich zastosowaniach była przez wieki nieocenionym źródłem pomocy w leczeniu różnych dolegliwości i utrzymaniu zdrowia. Region ten obfituje w rośliny lecznicze, a starsze pokolenia, babcie i dziadkowie wciąż przekazują wiedzę na temat ziół i ich zastosowań młodszym członkom rodziny. Dzięki temu podlascy zielarze posiadają znajomość lokalnej flory i wiedzę, które rośliny można wykorzystać w celach leczniczych.
Najpopularniejsze roślin lecznicze, które znajdziemy w tutejszych lasach i na tutejszych łąkach, to np. dziurawiec, piołun, rdest, tymianek, melisa, mięta, szałwia i dziewanna. 🌾
Również dzięki takim miejscom jak Ziołowy Zakątek tradycja ziołolecznictwa może dalej trwać.
Ziołowy Zakątek na Podlasiu – 5 atrakcji dla każdego!
Koryciny, malowniczo położone na Podlasiu, to wieś o długiej, sięgającej średniowiecza historii. Miejscowość ta od dawna słynie z otaczających ją gęstych lasów, czystych jezior i malowniczych rzek. To tutaj, pośród wciąż dziewiczej przyrody, znajduje się Ziołowy Zakątek. 🏡🌻🐓
Czuć, i to dosłownie, że to unikatowe na co najmniej europejską skalę miejsce powstało z pasji i miłości. Tutaj każdy może w harmonii zanurzyć się w magicznym świecie ziół i roślin leczniczych. Na powierzchni prawie 20 ha ogrodu, pośród tradycyjnej zabudowy z regionu, zasadzono setki gatunków ziół i innych roślin. Jest tu nawet działające gospodarstwo z zagrodą i zwierzętami, wiatrak i mnóstwo innych atrakcji.
Oto kilka propozycji na spędzenie tutaj czasu:
- Zwiedzanie malowniczego Podlaskiego Ogrodu Botanicznego. Ogród jest sercem Ziołowego Zakątka i liczy sobie ok. 1500 roślin chronionych, dziko rosnących gatunków jadalnych, barwierskich, trujących i przyprawowych.
- Możliwość noclegu, jak i odpoczynku. W ofercie Ziołowego Zakątka, poza możliwość noclegu w kilku obiektach, m.in. w wiatraku, znajdziemy również basen, masaże i aromaterapię.
- Sklepik ziołowy. Tutaj można zakupić ziołowe herbaty, olejki eteryczne, naturalne kosmetyki i wiele innych. To doskonałe miejsce na znalezieniu prezentu dla siebie lub bliskiej osoby.
- Możliwość skosztowania ziołowych potraw i napojów w restauracji na terenie ogrodu. Polecam pierogi z ziemniakami i serem, posypane jaskółczym zielem – pychota!
- Warsztaty i spotkania. W Ziołowym Zakątku regularnie odbywają się warsztaty i spotkania poświęcone ziołom, naturalnym kosmetykom, kuchni albo medytacji. To świetna okazja do nauki nowych umiejętności i poznania ludzi, którzy kochają naturę.
Podlaski Ogród Botaniczny
Na terenie Ziołowego Zakątka znajduje się Podlaski Ogród Botaniczny. Jest to jedyny prywatny ogród botaniczny w Polsce. Założony w 2007 rok, po czterech latach uzyskał status ogrodu botanicznego, a jego właściciel został członkiem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce.
Ciekawostka Zazieleni! 👨🏻🌾 Właścicielem Ziołowego Zakątka jest Pan Mirosław, pochodzący z Korycin przedsiębiorca. Pasję do ziół zaszczepiła w nim babcia, z którą spacerował po nadbużańskich terenach w poszukiwaniu roślin leczniczych. W roku 1990 założył firmę “Dary Natury” i zaczął na ziołach zarabiać. W kolejnym dziesięcioleciu postanowił się swoją ziołową pasją podzielić z innymi i tak powstał Ziołowy Zakątek.
Do kolekcji roślin Podlaskiego Ogrodu Botanicznego należą i te najbardziej pospolite (np. szałwia, mięta czy łopian), które kiedyś zbierano i stosowano, jak i te bardziej oryginalne, pochodzące z dalekich zakątków świata (m.in. amerykańska achinacea, azjatycki żeń-szeń czy mandżurska aralia). Znajdziemy tu wszystkie popularne obecnie zioła, jak i te, które wykorzystywane były przez nasze babcie.
Ogród jest imponujący nie tylko dzięki tysiąc pięciuset różnym gatunkom roślin. Dodatkowym atutem tego miejsca jest zabudowa w postaci starych, drewnianych budynków, które zostały przeniesione z okolicy, odrestaurowane, a teraz każde z nich ma ciekawą historię do opowiedzenia…
Ziołowy Zakątek – informacje praktyczne
Na zwiedzenie całego kompleksu warto przeznaczyć nawet pełen dzień. Zachęcam do noclegu w tym miejscu, w jednej z tradycyjnych chat, ziemiance, w domu nad rozlewiskiem lub nawet w domku w pniu! 🙆🏻♂️🌿
Godziny otwarcia
Podlaski Ogród Botaniczny jest otwarty w godzinach 8:00-20:00 przez cały tydzień (dla pewności warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia na oficjalnej stronie internetowej).
Lokalizacja i możliwość dojazdu
Najłatwiej jest tutaj dotrzeć samochodem. Koryciny to wieś położona na południowy-zachód od Białegostoku, ok. półtorej godziny jazdy samochodem. Najbliżej jest stąd do Siemiatycz (ok. 30 min. samochodem).
📍 Adres: Koryciny 73b, 17-315 Grodzisk, Podlaskie, Polska
Ceny biletów
Ceny różnią się w zależności od wieku i rodzaju biletu. Zakupić je można w kasie w Bramie Ogrodu lub w Karczmie. Ja za normalny bilet zapłaciłem 13 zł.
Podsumowując
Ziołowy Zakątek w Korycinach to idealne miejsce dla miłośników przyrody, poszukiwaczy spokoju oraz tych, którzy pragną odkryć piękno roślin i ziół. Jeśli jesteś na Podlasiu, koniecznie odwiedź to miejsce, aby zanurzyć się w magicznej atmosferze Ziołowego Zakątka! 🐇🌼🧚🏻
Daj znać w komentarzu, czy miałeś już okazję odwiedzić to niezwykłe miejsce. Jestem bardzo ciekaw Twoich wrażeń!
Po więcej pomysłów na zielony wyjazd zapraszam do wpisów z kategorii “Miejsca”. Znajdziesz tam stworzoną przeze mnie Zieloną Mapę Polski.
Pamiętaj, że Zazieleni są obecni w mediach społecznościowych – jesteśmy na Facebooku i Instagramie.
Możesz wesprzeć mojego bloga, wpłacając symboliczne kwoty poprzez kliknięcie w przycisk poniżej. Wpłaty przeznaczam na opłacenie domeny i serwerów, aby serwis zazieleni.pl mógł dalej funkcjonować. W imieniu całej społeczności Zazieleni – dziękuję!
Do następnego, cześć! 👋🏼
M.