Domowe kuchnie mają nieco inny charakter, niż pozostałe pomieszczenia w naszych domach. To tutaj znajduje się najwięcej urządzeń elektrycznych i gazowych, tutaj przechowujemy narzędzia pomocne podczas gotowania, tutaj też często bije serce naszego domu. Wybierając rośliny do kuchni, należy sięgać po takie gatunki, które nie będą utrudniały codziennych prac, a obecność gazowych oparów nie będzie dla nich szkodliwa. Dodatkowo, gdy wiele kuchni połączonych jest z pokojem dziennym, właściwe wprowadzenie zielonych akcentów może lepiej zintegrować – lub odróżnić – te dwa pomieszczenia.
Wybór odpowiednich roślin do kuchni
Podstawowym warunkiem prawidłowego rozwoju roślin jest światło, a dobór odpowiednich gatunków jest tylko połową sukcesu. Coraz rzadziej, ale nadal zdarzają się kuchnie bez okien. W takiej sytuacji uprawa roślin nie powiedzie się i zamiast bezskutecznie próbować, sugeruję od razu zdecydować się na inne zielone akcenty dekoracyjne w postaci plakatów z motywem roślinnym lub ozdobnych naczyń 🌿
Wszyscy inni szczęśliwcy, którzy mają w kuchni okno, mogą spróbować uprawiać rośliny. Zanim jednak wybierzecie się na zakupy, zwróćcie uwagę na poniższe aspekty.
- Sprawdźcie, w którym kierunku świata skierowane jest okno w Waszej kuchni: wschodnim, zachodnim, północnym czy południowym? To kluczowa wiedza przy wyborze odpowiednich gatunków roślin, ponieważ wystawa okien determinuje warunki świetlne w pomieszczeniu. Światłolubne rośliny ustawione w ciemnym kącie, zamiast bujnie rosnąć, będą wyciągać pędy, a po pewnym czasie zaczną straszyć anemicznym wyglądem. Z kolei cieniolubne gatunki na południowym parapecie mogą ulec poparzeniom.
- Jak dużo przestrzeni mamy do zagospodarowania roślinami? Pamiętajmy, że przy odpowiedniej pielęgnacji niektóre rośliny, np. monstery, difenbachie czy palmy potrafią w krótkim czasie osiągnąć pokaźne rozmiary. Na mniejszych przestrzeniach możemy zdecydować się na rośliny pnące lub zwisające – zajmują mniej miejsca, a wyglądają bardzo dekoracyjne i stwarzają zaciszny klimat.
- Jakie warunki panują w naszych kuchniach? O świetle już powiedzieliśmy, ale warunki w kuchniach zmieniają się w zależności od częstotliwości gotowania i związanych z tym zmian temperatur i wilgotności powietrza. Jeśli jesteśmy pasjonatami gotowania i często korzystamy z kuchni, w tym otwierając okno np. podczas smażenia, wybierzmy rośliny odporne na zmienne warunki. Ich listę znajdziecie w dalszej części tego tekstu.
Dla osób, które z kuchni korzystają głównie po to, by zagotować wodę na herbatę, możliwości zazielenia jest mnóstwo i tak jak w przypadku innych pomieszczeń, ograniczeniem jest tylko budżet, własna fantazja i oczywiście oświetlenie. Poniżej znajdziecie odnośniki do inspiracyjnych wpisów na zazielenienie poszczególnych parapetów w zależności od wystawy okien.
Jakie warunki dla roślin panują w kuchni?
“Klimat” panujący w naszych kuchniach możemy porównać do warunków, jakie panują w łazienkach – w obu pomieszczeniach jest ciepło i panuje wysoka wilgotność powietrza. Oznacza to, że jeśli posiadamy rośliny, które z powodzeniem rosną w łazience, poradzą sobie one również w podobnie nasłonecznionej kuchni.
Każda kuchnia jest jednak inna. Ma inny układ okien, inaczej umiejscowione półki, różne rozmiary blatów. Każdy z nas inaczej gotuje, a to wpływa na temperaturę i – tym samym – na rozwój roślin. Uniwersalnym kryterium wyboru roślin powinna być jednak ich odporność na zmieniające się warunki i warunki oświetleniowe, jakie jesteśmy w stanie roślinie zapewnić. Ale pamiętajmy, że zmiany, przemeblowania i eksperymenty, o ile nie następują zbyt często, są w uprawie roślin mile widziane, dlatego nie bójmy się ich 👨🏻🌾
Kwiaty i rośliny w mojej kuchni
Moja niewielka kuchnia, jak wiele współczesnych, połączona jest z pokojem dziennym, a przy wyborze roślin kierowałem się tym, że okna skierowane są w kierunku zachodnim. W części kuchennej uprawiam m.in. klasycznego pieniążka (Pilea peperomioides), trójbarwną, podwieszoną na makramie hoję różową “Tricolor” (Hoya carnosa “Tricolor”), a nad blatem monsterę sp. Peru (Monstera sp. Peru). Na lodówce rośnie skrzydłokwiat (Spathiphyllum), obok którego stoją wazony z ukorzeniającymi się roślinami po wiosennej przycince, w tym m.in. monstera “Monkey Mask” (Monstera adansonii) 🪴
Poza tym w moim mieszkaniu kuchnia jest miejscem, w którym wybudzam nasiona i bulwy, ponieważ parapet jest tutaj ciepły i dobrze oświetlony. W tym roku są to różne odmiany kaladium (Caladium) i kolokazja jadalna (Colocasia esculenta). Na kuchennym parapecie nie może zabraknąć również ziół. U mnie królują bazylia, mięta i rozmaryn.
Zieleń dopasowana do stylu – rustykalny, minimalistyczny, glamour i retro
Rośliny do kuchni w stylu rustykalnym
W kuchni urządzonej w stylu rustykalnym dominują naturalne materiały, proste aranżacje i przytulny, wiejsko-sielski klimat. To kuchnia, jaką znamy z domu u babci: prosta i ciepła, ale pod mianem “rustykalna” może się także kryć kuchnia w stylu prowansalskim lub brytyjskim “country”. W każdym przypadku chodzi o staromodną, naturalną aranżację z tradycyjnymi sprzętami i przybrudzonymi, ciepłymi kolorami, w której dominuje drewno i prostota, a w powietrzu unosi się zapach własnoręcznie pieczonego chleba 🏡
W takim wnętrzu najlepiej sprawdzą się klasyczne i wszystkim dobrze znane rośliny, uprawiane w doniczkach z naturalnych materiałów, tj. drewna, gliny lub terakoty. Ciekawym rozwiązaniem może być umieszczenie doniczek w wiklinowych koszach. Dodatkowo do kuchni w “wiejskim” klimacie pasują kompozycje z polnych kwiatów w dekoracyjnych wazonach.
Rośliny polecane do kuchni rustykalnych:
- Agawa (Agave) ☀️
- Aloes (Aloe) ☀️
- Begonia (Begonia) ⛅️
- Bluszcz (Hedera) ⛅️
- Corokia (Corokia) ⛅️
- Epifilum (Epiphyllum) ☀️
- Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) ⛅️
- Eukaliptus (Eucalyptus) ☀️
- Fikusy (Ficus) ⛅️
- Grubosz jajowaty (Crassula ovata) ☀️
- Kaktusy (Cactaceae) ☀️
- Lawenda (Lavandula) ☀️
- Oliwka europejska (Olea europaea) ☀️
- Pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens) ☀️
- Sansewieria (Sansevieria) ☀️
- Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) ⛅️
- Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) ☀️
- Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) ⛅️
Preferowane stanowisko
☀️ – nasłonecznione, ⛅️ – jasne, bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem
Kuchnia w stylu minimalistycznym – kwiaty i rośliny
Styl minimalistyczny charakteryzuje się prostotą nowoczesnych form i pasuje do osób, którzy cenią sobie w życiu zasadę, że im mniej, tym lepiej. W takiej kuchni sprzęty są pochowane, a blaty pozostają wolne. Materiały mogą być nowoczesne, także błyszczące, ale fronty powinny być gładkie i pozbawione ozdób. Liczy się funkcjonalność, nowoczesność i wrażenie porządku. Nie każdemy taka “laboratoryjna” kuchnia odpowiada. Można ją nieco zmiękczyć poprzez dobór odpowiednich roślin.
Do kuchni w stylu minimal pasują rośliny o smukłym pokroju i skromnym ulistnieniu. Jeśli natomiast chcemy, aby rośliny mocniej przykuwały uwagę, to warto zdecydować się na uprawę egzemplarzy o dużych, zielonych liściach.
Wybór doniczek również ma znaczenie, gdyż chcemy, aby wnętrze pozostawało spójne. Do stylu minimalistycznego idealnie pasują jednokolorowe doniczki w różnych rozmiarach. Betonowe lub ceramiczne będą strzałem w dziesiątkę, ale sprawdzą się też takie z tworzyw sztucznych! 🌾
Rośliny polecane do nowoczesnych kuchni minimalistycznych:
- Ceropegia Wooda (Ceropegia woodii) ☀️
- Difenbachia (Dieffenbachia) ⛅️
- Eukaliptus (Eucalyptus) ☀️
- Fikusy (Ficus) ⛅️
- Filodendron pnący (Philodendron scandens) ⛅️
- Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) ⛅️
- Sansewieria (Sansevieria) ☀️
- Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) ⛅️
- Strelicja biała (Strelitzia Nicolai) ⛅️
- Szparag (Asparagus) ⛅️
- Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) ☀️
- Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) ⛅️
- Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) ⛅️
- Zroślicha (Syngonium) ⛅️
Preferowane stanowisko
☀️ – nasłonecznione, ⛅️ – jasne, bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem
Styl glamour – rośliny nadadzą charakteru
Co prawda moda na styl glamour od kilku lat (szczęśliwie?) przemija, ale wciąż posiada on sporo wyznawców i pozostawił po sobie wiele kuchni w takim właśnie stylu. A że kuchnię remontuje się rzadko, zazielenienie jej świetnym sposobem na niedrogą metamorfozę!
Styl glamour w kuchni to nie tylko błyszczące dodatki w odcieniach srebra i złota, ale również akcenty granatu, butelkowej zieleni czy nawet fioletu. Do tego podwieszane sufity z dodatkowym oświetleniem, ledowe listwy i chromowane sprzęty.
Aby złagodzić ostentacyjność tego stylu, wprowadźmy do kuchni rośliny! Najczęściej wybieranymi roślinami do kuchni w tym stylu są oczywiście storczyki i cięte kwiaty w wazonach (np. piwonie). Chciałbym, żeby to się nieco zmieniło, dlatego poniższa, obszerna lista zawiera rośliny, które dodadzą kuchni w stylu glamour dobrego stylu! ✨
Rośliny polecane do kuchni w stylu glamour:
- Alokazja (Alocasia) ⛅️
- Ceropegia Wooda (Ceropegia woodii) ☀️
- Eukaliptus (Eucalyptus) ☀️
- Fikusy (Ficus) ⛅️
- Filodendron (Philodendron) ⛅️
- Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) ⛅️
- Palma Areka (Dypsis lutescens) ⛅️
- Palma Howea, Kencja (Howea forsteriana) ⛅️
- Sansewieria (Sansevieria) ☀️
- Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) ⛅️
- Strelicja biała (Strelitzia Nicolai) ⛅️
- Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) ☀️
- Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) ⛅️
Preferowane stanowisko
☀️ – nasłonecznione, ⛅️ – jasne, bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem
Retro i vintage w modzie, również rośliny!
Ten styl jest mi najbliższy, ponieważ uwielbiam retro rzeczy, w tym rośliny! Moja kuchnia jest połączeniem stylu minimalistycznego i vintage – głównie za sprawą roślin i dodatków. Styl retro charakteryzuje się elegancją, powściągliwością i funkcjonalnością, a dodatki z “drugiej ręki” dodają takim kuchniom ciepłego klimatu i są idealnym wyborem dla osób, które kochają nadawać rzeczom drugie życie 💫
Do kuchni w stylu retro i do wszystkich vintage wnętrz pasują:
- Aglaonema (Aglaonema) ⛅️
- Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) ⛅️
- Begonia (Begonia) ⛅️
- Ceropegia Wooda (Ceropegia woodii) ☀️
- Dracena (Dracaenae) ⛅️
- Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) ⛅️
- Fikusy (Ficus) ⛅️
- Filodendron (Philodendron) ⛅️
- Kaktusy (Cactaceae) ☀️
- Kliwia (Clivia) ⛅️
- Koleus (Coleus) ☀️
- Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) ⛅️
- Palma Howea, Kencja (Howea forsteriana)
- Pilea peperomiowata (Pilea peperomioides) ☀️
- Rhaphidophora tetrasperma (Rhaphidophora tetrasperma) ⛅️
- Sansewieria (Sansevieria) ☀️
- Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) ⛅️
- Szeflera (Schefflera) ⛅️
- Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) ☀️
- Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) ⛅️
Preferowane stanowisko
☀️ – nasłonecznione, ⛅️ – jasne, bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem
Do powyższej listy roślin można śmiało dopisać zioła, które nadają dodatkowego, ciepłego klimatu – bazylia, rozmaryn, mięta, oregano i wiele innych. Jeśli kochacie retro rośliny, to ich pełną listę znajdziecie we wpisie “Zawsze modne retro rośliny” – sporo zielonych inspiracji!
Rośliny odporne na zmieniające się warunki
Jeśli gotujesz kilka razy dziennie, to w Twojej kuchni mogą panować warunki, w których uprawa roślin może być utrudniona. Gotując, za każdym razem zmieniamy w pomieszczeniu temperaturę i wilgotność powietrza. Na szczęście istnieje całkiem spora grupa roślin, dla których nie straszne są takie warunki.
Rośliny odporne na zmienne warunki:
- Aglaonema (Aglaonema) ⛅️
- Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) ⛅️
- Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) ⛅️
- Kaktusy (Cactaceae) ☀️
- Kliwia (Clivia) ⛅️
- Reo meksykańskie (Tradescantia spathacea) ☀️
- Sansewieria (Sansevieria) ☀️
- Wilczomlecz trójżebrowy (Euphorbia trigona) ☀️
- Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) ☀️
- Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) ⛅️
Preferowane stanowisko
☀️ – nasłonecznione, ⛅️ – jasne, bez bezpośredniego kontaktu ze słońcem
Uwaga Zazieleni! 👨🏻🍳 W kuchniach z kuchenkami gazowymi uprawa roślin jest bardziej problematyczna, niż w kuchni z płytą elektryczną lub indukcyjną, a wynika to ze specyfiki gazowych oparów, które powstają podczas spalania gazu. Warto testować i obserwować rośliny po ich przeniesieniu do kuchni z kuchenką gazową. Jeśli zauważycie niepokojące zmiany – przenieście roślinę do innego pomieszczenia.
“Ogródek na parapecie” w kuchni – zioła
Wprowadzenie roślin do kuchni sprawi, że gotowanie obiadu będzie przyjemniejsze – szczególnie, gdy zdecydujemy się na uprawę ziół, które idealnie sprawdzają się jako dodatek do potraw. Czyż nie wygodnie jest sięgać do parapetu po kilka świeżych listków własnych ziół? Sam tak robię i polecam każdemu! Nie muszą one rosnąć z nasion, mnogość i taniość dorosłych okazów sprawia, że bez większych problemów znajdziecie większość ziół w większości supermarketów. Wszystkie preferują ciepłe i słoneczne stanowiska, należy również zadbać o częste ich podlewanie.
- Bazylia (Ocimum basilicum) ☀️
- Rozmaryn (Salvia rosmarinus) ☀️
- Mięta (Mentha) ☀️
- Trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus) ☀️
- Oregano (Origanum vulgare) ☀️
- Szczypiorek (Allium schoenoprasum) ☀️
- Pietruszka (Petroselinum crispum) ☀️
- Tymianek (Thymus vulgaris) ☀️
Uwaga Zazieleni! 👨🏻🌾 Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem ziół, od razu po przyniesieniu do domu przesadźcie je do świeżego podłoża (istnieją nawet gotowe mieszanki do ziół!). Gwarantuję, że zaczną rosnąć bujniej i nie trzeba ich będzie wyrzucać po kilku tygodniach.
Podsumowując
Wbrew pozorom w większości kuchni panują odpowiednie warunki do rozwoju roślin, a wprowadzenie ich do tych funkcjonalnych pomieszczeń potrafi odmienić, bądź podkreślić charakter wnętrza. I choć style wystroju kuchni co kilka lat się zmieniają, rośliny pozostają w modzie od dawna i nic nie wskazuje na to, by kiedykolwiek miało być inaczej!
Daj znać w komentarzu czy i jakie rośliny uprawiasz w swojej kuchni. Dodatkowe zdjęcia są mile widziane! Jestem również bardzo ciekaw Twoich zielonych propozycji – razem możemy zwiększyć naszą listę 📖
Chcąc być na bieżąco z nowymi wpisami, zachęcam do polubienia profili Zazieleni w mediach społecznościowych – jesteśmy na Instagramie i Facebooku. Każde polubienie pomaga w rozwoju bloga!
Istnieje również możliwość wsparcia bloga. Wystarczy kliknąć w link poniżej i wpłacić symboliczną kwotę, którą przeznaczę na opłacenie domeny i utrzymanie serwerów, dzięki czemu blog będzie mógł dalej działać. Dziękuję za wsparcie!
Do następnego i niech się Zazieleni!
Cześć! 👋🏼
M.
Źródła inspiracji:
“Cudowna moc roślin”, F. Bailey, wyd. Filo
“Kwiaty w domu”, D. Metera, wyd. Prószyński i S-ka
“200 najpiękniejszych roślin doniczkowych”, H. Heitz i A. Kögel, wyd. Świat Książki
“Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie”, I. Kiljańska, wyd. PWRiL
Świetne inspiracje, pomyślę o półce na zioła w kuchni, bo akurat jest na to idealne miejsce obok okna. Mamy na parapecie w kuchni 2 storczyki i widać, że bardzo im to służy. Obok storczyków mamy jeszcze.. sałatę w doniczce – pięknie wygląda i świetnie smakuje 😀
Cześć Estera, dziękuję za komentarz! Cieszę się, że wpis o roślinach do kuchni okazał się dla Ciebie inspirujący. Zioła w kuchni to świetny pomysł – trzymam kciuki za realizację pomysłu! Pozdrawiam serdecznie 😀