Niech was nie zmyli jej delikatny wygląd: ceropegia to wytrzymały sukulent, który wybacza wiele błędów w uprawie, a odpowiednio uprawiany może w krótkim czasie stworzyć bujną zasłonę w oknie lub przysłonić regał z książkami. Ta intrygująca roślina o długich, wijących się pędach, interesujących kwiatach i listkach w kształcie serca cieszy się wielką popularnością wśród roślinomaniaków.
Spis treści
Ceropegia Wooda – długowieczny sukulent z Afryki
Ceropegia Wooda (Ceropegia woodii) została odkryta w 1881 roku przez botanika Johna Medleya Wooda, gdy dziko porastała skalne zbocza góry Groenberg w Afryce Południowej. Spotkać ją również można w tropikalnych rejonach Azji, Afryki i Madagaskaru. Ceropegia należy do licznej grupy sukulentów, które posiadają mięsiste liście. Roślina ta cechuje się niezwykle wysoką odpornością na przesuszenie za sprawą podziemnych kłączy, w których magazynuje substancje odżywcze oraz wodę. Jest to zatem idealna roślina dla zapominalskich i początkujących ogrodników.
Roślina zawdzięcza swoją popularność długim, zwisającym łodygom i zdobiącym je srebrnozielonym liściom, które od spodu są różowawe. Równie interesujące są kwiaty: pokryte włoskami, mają barwę purpurowobrązową. Jeśli zapewnimy ceropegii odpowiednie warunki (o nich za moment), to ceropegia będzie obdarowywała nas drobnymi kwiatami od wiosny aż do jesieni 🧑🏻🌾
Kwiaty ceropegii są niezwykle oryginalne, ponieważ płatki korony zrośnięte są zarówno u podstawy, jak i na górze. W wyglądzie przypominają nieco maleńkie latarenki. Czasami zdarza się, że na łodygach wyrastają małe bulwy, które możemy dosadzać i tym samym zagęścić nasz „sznur serc”.
Ciekawostka 💕 Nazwa botaniczna Ceropegia pochodzi od greckich słów „keros” – wosk i „pege” – źródło. Ceropegię Wooda często nazywa się także „sznurem serc” (en. String of hearts) lub „lampionem chińskim” (en. Chinese Lantern).
Ceropegia Wooda – jak wyeksponować zwisający gąszcz pędów?
Przy zapewnieniu odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu, po kilku miesiącach nasza Ceropegia woodii może w wyglądzie zacząć przypominać nieokiełznany gąszcz zwisających pędów. Warto zawczasu pomyśleć o jej lepszym wyeksponowaniu. Moim zdaniem najbardziej przykuwa wzrok, gdy wyeksponujemy ją na wysokim stojaku lub w zwisającym koszyku. Świetnym rozwiązaniem będzie również potraktowanie sznura serc jak żywej zasłony z delikatnych kwiatków i liści w oknie. Gdy pędy będą zbyt długie, możemy je bez obaw przycinać i dowolnie kształtować formę naszej rośliny 🌿
Najciekawsze odmiany ceropegii
Ceropegie, czyli sukulenty o nieznacznie pnącym pokroju, idealnie sprawdzają się w domowej uprawie roślin. Rosną dobrze w towarzystwie innych sukulentów i roślin pustynnych. Obecnie na rynku możemy spotkać kilka odmian ceropegii. Moim zdaniem do najpiękniejszych i najciekawszych odmian należą:
- Ceropegia haygarthii, która posiada małe, białe lub różowe kwiaty z dzbankowatą rurką, które zdobią latem ten pnący podkrzew,
- Ceropegia sandersonii, czyli płożący podkrzew o rurkowatych, zielonych kwiatach o długości 5 cm ze zdobiącymi, bladozielonymi lub białymi plamkami.
Również sama ceropegia Wooda doczekała się kilku odmian, a najczęściej w sprzedaży spotkamy:
- Ceropegia Woodii „Silver Glory” o jednolitych, srebrzysto barwnych z niewielkim dodatkiem ciemniejszych akcentów listkach,
- Ceropegia Woodii „Varegiata” o szarych listkach, które obrysowane są różowo-kremowym akcentem. Spód listków jest zabarwiony na barwę różową.
Jeśli nie możecie zdecydować się na którąś z odmian, a chcielibyście posiadać gęsty sznur zwisających pędów ceropegii, to może najlepszym rozwiązaniem będzie kupno różnych jej odmian? Wyobraźcie sobie żywą zasłonę w oknie w postaci zwisających ceropegii – coś pięknego! 🤩
Pielęgnacja ceropegii przez cały rok
Od listopada do marca roślina przechodzi okres spoczynku, podlewamy ją więc w tym okresie minimalną ilością wody. Zaprzestajemy również nawożenia. Idealną temperaturę, którą powinniśmy zagwarantować ceropegii w okresie spoczynku jest 10°C, ale roślina zniesie również temperaturę pokojową. Najważniejszym z czynników wpływającym na kondycję rośliny w tym trudnym dla niej okresie jest ilość światła. Staramy się zagwarantować jej jak najjaśniejsze stanowisko 🌤️
W kwietniu warto przesadzić ceropegię do świeżego podłoża. Ceropegię Wooda uprawiamy w pulchnej i dobrze przepuszczalnej ziemi. Najlepiej będzie wykorzystać mieszankę zwykłej ziemi z dodatkiem piasku lub żwiru. Warto również uprawiać ceropegię w niskiej doniczce.
Wszystko na temat doniczek i wyboru odpowiedniej dla naszych roślin przeczytasz we wpisie „Jaka doniczka dla mojej rośliny”.
Od maja do października staramy się zagwarantować ceropegii wysoką temperaturę. Dobrze będzie rosnąć nawet w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza. Możemy uprawiać ją w oknie południowym, jednak chrońmy ją przed palącym, letnim słońcem. Z doświadczenia wiem, że więcej szkód może wyrządzić wiosenne słońce, niż to w lecie 🪴
Nie zapominamy o regularnym podlewaniu, ale niezbyt obfitym. Pamiętajmy, że najszybszą metodą do uśmiercenia ceroegii jest jej przelanie. Ziemia przed kolejnym nawadnianiem powinna dobrze przeschnąć. Od maja do sierpnia co dwa tygodnie zasilamy roślinę słabym roztworem nawozu.
Jak uprawiać Ceropegia Woodi?
Roślina ta zaliczana jest do stosunkowo łatwych w uprawie. Groźne może być dla niej zbytnie wysuszenie lub przelanie. Decydując się na uprawę ceropegii Wooda wybieramy tylko takie egzemplarze, które posiadają nieuszkodzone i jędrne liście. Stosując się do wskazówek poniżej, w krótkim czasie doczekać się możemy nawet powyżej metrowych pędów tej drobnej rośliny ✨
Światło i temperatura
Ceropegia Woodii sprawdzi się idealnie jako roślina podarowana w prezencie, ponieważ nie jest szczególnie wymagająca. Postawić ją możemy zarówno na parapecie, jak i w półcienistych zakamarkach naszego mieszkania. Chronimy ją tylko przed żarzącym wiosennym i letnim słońcem. Trzeba mieć na uwadze, że im mniej światła zapewnimy naszej ceropegii, tym jej liście będą mniejsze, a odległości między nimi – większe. Dodatkowo, aby pojawiły się kwiaty, ceropegia Wooda potrzebuje bardzo jasnego stanowiska. Możemy postawić ją na jasnym parapecie, półce z książkami czy podwiesić na makramie w oknie (to moja ulubiona opcja).
Więcej na temat znaczenia światła dla naszych roślin przeczytasz we wpisie „Jakie stanowisko dla naszych roślin doniczkowych?” 👀
À propos temperatury, to przez cały rok może rosnąć w warunkach pokojowych, jednak zimą o wiele lepiej jest trzymać ją w chłodniejszym miejscu. Najbardziej odpowiada jej wtedy temperatura od 8 do 10°C (od listopada do marca). Jeżeli temperatury latem będą zbyt wysokie, to przenosimy ją do cienia, jednak nie będzie ona wtedy tak dobrze rosnąć, jak w jaśniejszym miejscu.
Podlewanie i nawożenie
Przy uprawie w odpowiednim podłożu, ceropegię podlewamy gdy ziemia dobrze przeschnie. Latem może nawet wymagać podlewania raz w tygodniu, natomiast zimą znacznie rzadziej. Najlepszą z metod sprawdzenia, czy nasza ceropegia Wooda wymaga podlania, jest regularne dotykanie listków, ponieważ to w nich roślina gromadzi zapas wody. Czas na kolejne nawadnianie nadejdzie z momentem, gdy serduszkowe listki staną się mniej jędrne. Zimą ziemia powinna być niemal sucha w czasie zimowego okresu spoczynku.
W okresie wzrostu (od maja do sierpnia) zalecam raz na dwa tygodnie dolać do wody do podlewania małą ilość płynnego nawozu. Natomiast od października do kwietnia zalecam zaprzestać nawożenia i zastosować się do wskazówek dotyczących zimowania ceropegii. Nie nawozimy również świeżo przesadzonych roślin przez okres około 2-3 miesięcy, ponieważ wystarczą im substancje odżywcze zawarte w świeżym podłożu.
Wszystko na temat podlewania naszych roślin znajdziesz we wpisie „Jak podlewać, aby nie przelewać? O podlewaniu roślin doniczkowych” 💦
Podłoże i przesadzanie
Wspominałem już, że jest to roślina, która nie będzie wymagała od nas dużej uwagi? W przypadku przesadzania jest tak samo. Ceropegię Wooda przesadzamy raz na kilka lat. Taki zbieg najlepiej wykonać w kwietniu. Najlepiej będzie rosnąć w lekkim i zdrenowanym podłożu, dlatego do ziemi dodajemy piasek oraz perlit.
Więcej na temat przesadzania przeczytasz tutaj „Przesadzanie roślin doniczkowych – porady krok po kroku” 🌱
Jak przycinać i rozmnażać ceropegię Wooda?
Długie, skąpo ulistnione łodygi warto od czasu do czasu przyciąć nawet o połowę, aby pobudzić wyrastanie bocznych pędów. Przycinanie jest koniecznie, by roślina miała odpowiednią ilość światła i nie wyglądała niezgrabnie. Do przycinania używamy tylko ostrego narzędzia np. noża lub sekatora, które wcześniej należy zdezynfekować. Przycinamy tuż przy pąku. Nowe pędy wyrosną właśnie z tego połączenia.
Rozmnożyć ceropegię można na dwa sposoby: za pomocą bulw lub z sadzonek wierzchołkowych. Pamiętajmy, aby podczas ukorzeniania nowych roślin zapewnić im w miarę wysoką temperaturę ok. 21°C, odpowiednią mieszankę podłoża i jasne stanowisko.
Rozmnażanie ceropegii Wooda za pomocą sadzonek wierzchołkowych
Moim zdaniem to najłatwiejsza z metod rozmnażania tej rośliny. Odcinamy pędy tak, aby miały długość ok. 10 cm i kilka liści. Następnie pozostawiamy odcięte pędy na ok. 1-2 dni do przeschnięcia. Po przeschnięciu możemy umieścić je z powrotem przy roślinie matecznej za pomocą pincety w celu zagęszczenia lub w osobnej doniczce. Podłoże powinno składać się z mieszanki ziemi i grubego piasku.
Rozmnażanie ceropegii Wooda z bulw
Przy odpowiedniej pielęgnacji zauważysz, że pod naprzeciwlegle ułożonymi do siebie liśćmi tworzą się bulwy. Następuje to w skutek tak zwanych międzywęźli. Takie bulwy możemy oddzielić od rośliny, pozostawić na 1-2 dni do przeschnięcia, a następnie posadzić do naczynia wypełnionego mieszanką ziemi i piasku. Podlewamy ostrożnie, aby nie doprowadzić do gnicia bulw. Po kilku tygodniach wyrosną z nich nowe roślinki!
Problemy w uprawie ceropegii Wooda
Mimo, że jest to roślina zaliczana do łatwych w uprawie, to i przy niej zdarzają się problemy. Do najczęstszych problemów, które mogą nas spotkać w uprawie ceropegii Wooda, należą:
- Mszyce na ceropegii. Niestety rośliny te są podatne na pojawienie się tego szkodnika. Mszycy na szczęście można się pozbyć. Niekiedy wystarczy przemyć liście roztworem z mydła, a w ostateczności środkiem chemicznym. Więcej na temat sposobów pozbycia się mszyc znajdziesz tutaj: „Skuteczne sposoby na mszyce”.
- Choroby wywołane przez grzyby. Problem ten pojawić się może, gdy uprawiamy naszą ceropegię w wilgotnym i/lub chłodnym miejscu. Czasami zdarza się, że grzyby przenosimy do mieszkania wraz z nowo zakupioną ziemią. Roślinę należy czym prędzej przesadzić, przenieść w cieplejsze miejsce oraz obniżyć wilgotność podłoża. O chorobach grzybowych również powstał wpis, dlatego więcej przeczytasz tutaj „Jak walczyć z chorobami grzybowymi u roślin doniczkowych?”.
- Brązowe plamy na ceropegii. Typowy objaw poparzenia słonecznego. W czasie, gdy panują największe upały, szczególnie wiosną i latem, należy chronić rośliny przed żarzącymi promieniami słonecznymi.
- Cienkie i pomarszczone liście ceropegii. Powodem jest zbytnio wysuszone podłoże. Mimo, że jest to sukulent wytrzymały na suszę, to nie możemy zapominać o jego nawadnianiu.
- Żółknące liście ceropegii. Tutaj natomiast mamy do czynienia ze zbyt częstym podlewaniem naszej rośliny. Zżółknięte liście można obciąć i koniecznie obserwujemy roślinę. Przy następnym podlewaniu uważamy, aby nie doprowadzić do ponownego przelania.
Podsumowując
Ceropegia Wooda bardzo dobrze będzie rosnąć przy oknie lub nawet w oknie, gdy podwiesimy ją na makramie. Odpowiada jej również bardziej zacienione miejsce w głębi pokoju, jednak musimy liczyć się z tym, że pędy będą wydłużone. To, że jest sukulentem, jest dużą zaletą: przetrzyma okresowe przesuszenie, gdy nie mamy za dużo czasu na zajmowanie się roślinami. Zatem to idealna roślina dla zabieganych lub zapominalskich.
Daj znać w komentarzu, czy posiadasz już tą roślinę w swojej zielonej kolekcji! Wszelkie dodatkowe wskazówki w uprawie ceropegii Wooda również są mile widziane!
Będę również bardzo wdzięczny, jak zaobserwujesz profile Zazieleni w mediach społecznościowych – jestem na Facebooku i Instagramie. Nie ominie Was wtedy żaden nowo powstały wpis na blogu! 💚
Niech się Zazieleni!
Cześć! 👋🏻
M.
Źródła inspiracji:
“Ilustrowana encyklopedia roślin”, wyd. Agora SA
“Kwiaty w moim domu”, wyd. Hachette Polska
“Magia roślin”, wyd. GE Fabbri Phoenix
“Cudowna moc roślin”, F. Bailey, wyd. Filo
“200 najpiękniejszych roślin doniczkowych”, H. Heitz i A. Kögel, wyd. “Świat Książki”
Dobrze czyli rozmnażamy od razu w ziemi? W wodzie się to nie powiedzie? 🙂
Cześć Marta! Dziękuję za komentarz. Ceropegię Wooda możemy również ukorzeniać w wodzie, dość szybko powinna puścić korzonki 😉 Uważamy tylko, żeby nie moczyć listków w wodzie, bo zapewne zgniją. Ukorzeniamy sam pęd, najlepiej z trzema oczkami – to z nich wyrosną korzenie. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam i życzę powodzenia w ukorzenianiu! 😀
Świetny blog! Masa wiedzy i piękne zdjęcia. Tak się zaczytałam, że północ mnie zastała Dziękuję za wszelkie wskazówki, niech więc się zazieleni!
Ewa, bardzo dziękuję za miłe słowa i dawkę motywacji do dalszego pisania! 😀 Do zobaczenia na blogu!
Napisz proszę jakiej odżywki używasz do ceropegii do zielonych do kwitnących czy do kaktusów Jest to jednak rodzina sukulętów .
Cześć, dziękuję za pytanie. Ceropegię Wooda nawożę biohumusem od firmy EkoDarPol (co 2/3 podlewanie) 😉
Biohumus acha ale jaki ? Weszłam na stronę tej firmy którą podajesz i mają duży wybór do różnych roślin ,gatunków . Czy można by było odżywić od czasu do czasu niewielką ilością biohumus do kwitnących ? Ceropegie kwitną więc tak myślę czy dobrze ?
Pewnie, że można 😉 Niech rośnie zdrowo!
Ja to moja ceratopegia normalnie nawożę nawozem do roślin zielonych ( solami ,takie w torebkach co są, najprościej mówiąc). Rośnie jak szalona niedługo jej pędy będą do samej ziemi. Jest zawieszona na Makramie na oknie. Każde kosteczki na sznurku mają kwiatek. Ogólnie w mieszkaniu mam dużo roślin więc nie bawię się w biohumusy 😉
Pozdrawiam
Cześć Asia! Dziękuję za komentarz i cenne rady. Pozdrawiam 😉
Moja roślinka pięknie zakwitła i wiesz kiedy właśnie podczas ukorzeniania . Faktycznie korzenie pokazały się szybko dosadziłam do rośliny matecznej i właściwie rośnie jak szalona można by było znowu ją podciąć
Wow, gratuluję! Dziękuję za zdjęcie 🙂
Witam,
Mam ładnie ukorzenione szczepki Cerepegi. Tylko się zastanawiam czy nie zostawić jej już w wodzie, a dopiero na wiosnę ją posadzić w odpowiednie podłoże ? Czy woda w słoiku nie zrobi się za zimna i korzonki nie zmarzną ?
Cześć Anna, dziękuję za komentarz. Myślę, że nie ma na co czekać – posadź sadzonki do podłoża. Chyba, że wolisz zaczekać z tym do wiosny. Wtedy słoik z wodą należy ustawić w ciepłym miejscu. Pozdrawiam! 😉
Dziękuję