To jeden z najchętniej uprawianych gatunków roślin doniczkowych, należący do licznego rodzaju Philodendron. Dzięki swoim skromnym wymaganiom co do oświetlenia, pięknie rośnie nawet na północnych, zacienionych stanowiskach. Nadaje się do uprawy w wiszących doniczkach, jako roślina okrywająca regał z książkami albo pokryte mchem paliki, a przy odpowiedniej pielęgnacji może osiągnąć ogromne rozmiary.
Filodendron pnący pochodzi z Ameryki
Philodendron scandens znany jest już od ponad 200 lat. Pierwsze egzemplarze trafiły do Europy już w 1793 roku. Pochodzący z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej – Jamajki, Puerto Rico i Gwadelupy, bywa mylony z indonezyjskim Epipremnum (oba gatunki są do siebie dość podobne). Ponadto młode okazy filodendrona pnącego różnią się od starszych egzemplarzy m.in. kształtem liści. Najstarsze, wieloletnie egzemplarze spotkać możemy w palmiarniach lub ogrodach botanicznych.
Ciekawostka 🌳 W języku niemieckim filodendrona pnącego określa się mianem „przyjaciela drzew” (niem. Baumfreund), ponieważ dziko rosnący w ojczyźnie pnie się w górę po pniach drzew.
Najbardziej znanym pośród filodendronów pnących jest Philodendron scandens, który świetnie nadaje się do mieszkań. Jest to roślina niezwykle łatwa w uprawie i szybko rosnąca, dlatego łatwo pozwala uzyskać efekt “domowej dżungli”. Poprawnie uprawiany filodendron pnący może dorosnąć nawet do 10 metrów (a rośnie naprawdę szybko!) 🙆🏻♂️
Główną ozdobą pnącza są małe, ciemne, częściowo skórzaste liście, kształtem przypominające serca. W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach złagodzą one proste linie i ostre kanty, a we wszystkich pozostałych roślina będzie pięknym zielonym akcentem. Sercowate liście mają długość od 8 do 10 cm, ale niekiedy mogą osiągnąć nawet 20 cm. Są nieregularnie i rzadko rozmieszczone na pędach, co dla jednych stanowić będzie wadę, a dla innych zaletę.
Ciekawostka 🌿 Filodendron pnący kwitnie, ale w naszych domowych warunkach zdarza się to niezwykle rzadko. Filodendrony uprawia się przede wszystkim ze względu na ich atrakcyjne liście i pokrój.
Filodendron pnący i spokrewnione gatunki
Innym, spokrewnionym z filodendronem pnącym gatunkiem jest pochodzący z Kolumbii filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens). Jako młoda roślina posiada zielonkawo-czerwony, później szary pieniek. Nowe liście, zanim się w pełni rozwiną, okryte są różowymi przylistkami. Więcej o tej roślinie możesz przeczytać we wpisie „Filodendron czerwieniejący – okazałe i odporne pnącze do biura i domu” 👀
Pnącze to jest na tyle popularne, że doczekało się kilku odmian. Do najciekawszych moim zdaniem należy Philodendron scandes „Micans” i Philodendron scandens „Brasil”. Filodendron pnący odmiany „Micans” posiada wyjątkowo połyskujące i wybarwione liście, niemalże czarne. Filodendron pnący w odmianie „Brasil” również cechuje się wyjątkową kolorystyką. Posiada ciemnozielone liście, które kontrastują ze złocistymi, nieregularnie rozmieszczonymi plamami.
Zanim zakupisz filodendrona pnącego
Kupując filodendrona pnącego należy zwróć uwagę na to, aby miał zdrowe, jasno-zielone liście. Odłóż z powrotem na półkę egzemplarz, który posiada choć trochę zżółknięte liście.
Wszystkie odmiany filodendrona pnącego zaliczane są do łatwych w uprawie, dlatego wybierz taką roślinę, która najbardziej Ci się podoba, i która będzie pasowała do Twojego wnętrza. Najczęściej kupić go możemy wraz z palikiem, do którego przymocowane są pędy.
Jak uprawiać filodendrona pnącego?
Pnącze to zaliczane jest do łatwych w uprawie, ale jak każda roślina posiada swoje specyficzne wymagania. W tym przypadku nie są one zbytnio wygórowane, a roślina ta sprawdzi się w prawie każdym mieszkaniu 🤩
Światło i temperatura
Najlepszym stanowiskiem dla tego pnącza będzie miejsce jasne albo półcieniste. Unikajmy wystawiania filodendrona pnącego na bezpośredni kontakt ze słońcem. Roślina ta nie znosi, szczególnie latem, bezpośredniego nasłonecznienia, a kontakt ze słońcem może skutkować poparzeniem liści, a w efekcie ich żółknięciem.
Filodendron pnący toleruje przez cały rok temperaturę pokojową (ok. 18-24°C). Pamiętać należy o regularnym przecieraniu liści z kurzu wilgotną ściereczką. Taki zabieg ułatwia roślinie przeprowadzenie procesu fotosyntezy.
Więcej na temat roli, jaką odgrywa stanowisko w uprawie naszych roślin, przeczytasz we wpisie „Jakie stanowisko dla naszych roślin doniczkowych?” 🌤️
Podlewanie i nawożenie
Latem podlewamy filodendrona pnącego dość obficie i staramy się to robić regularnie, ale powierzchnia ziemi musi wyschnąć przed kolejną porcją wody. Roślina ta wybaczy nam różne zaniedbania, ale nie będzie tolerować nadmiernego podlewania. W skrócie – lepiej przesuszyć, niż przelać, dlatego utrzymujemy stale tylko lekko wilgotne podłoże.
Filodendrony nie lubią również podlewania wodą prosto z kranu, dlatego pamiętajmy, aby przed nawadnianiem wodę w konewce przygotować już dzień wcześniej.
Dorosłe egzemplarze nawozimy raz w sezonie, stosując nawóz dla roślin liściastych. Młodsze egzemplarze latem i wiosną chętnie przyjmą nawóz nawet raz na dwa tygodnie.
Zimą ograniczamy podlewanie, a nawozem możemy zasilać raz na miesiąc.
Więcej informacji o tym, jak zadbać o rośliny w okresie jesienno-zimowym przeczytasz we wpisie „Jak zadbać o rośliny doniczkowe jesienią i zimą” 🥶
Podłoże i przesadzanie
Młodsze okazy przesadzamy na wiosnę co roku, natomiast starsze egzemplarze raz na kilka lat. Filodendrona pnącego przesadzamy do podłoża bogato zasobnego w składniki odżywcze, które najlepiej, aby było mieszanką torfu, perlitu, chipsów kokosowych i kory. Odpowiednim podłożem będzie również mieszanka torfu z podłożem dla storczyków.
Przycinanie i rozmnażanie
Zbyt przerośnięte pędy filodendrona pnącego można przyciąć. Najlepszą do tego porą jest oczywiście wiosna i lato, kiedy roślina jest w fazie wzrostu. Odcięte pędy doskonale ukorzenią się w wodzie, a sam filodendron pnący świetnie nadaje się do uprawy hydroponicznej.
Aby nasza roślina się rozgałęziła, wystarczy, że odetniemy wierzchołki młodych pędów. Odcięte pędy wsadzamy do wody, aby je ukorzenić. Ukorzenione sadzonki możemy podczas kolejnego przesadzania dołożyć do rośliny, przez co nabierze ona pełniejszych kształtów 🥰
Jak prowadzić filodendrona pnącego?
Filodendron pnący jest bardzo atrakcyjną rośliną zarówno wtedy, gdy porasta pnie innych drzew w dżungli, jak i gdy uprawiamy go w naszych polskich mieszkaniach. Jego zaletą jest wytrzymałość i łatwość w uprawie, co pozytywnie odróżnia go od innych egzotycznych roślin dostępnych na rynku.
Ponieważ w środowisku naturalnym pnie się do góry po pniach drzew w poszukiwaniu lepszych warunków świetlnych, cechę tę można wykorzystać w domowej uprawie. Warto zatem podczas przesadzania pomyśleć o paliku z mchu lub drabince, po której nasz filodendron będzie się wspinać.
Porada Zazieleni 👨🏻🌾 Korzenie powietrzne filodendrona pnącego dobrze jest wsadzić do podłoża, dzięki czemu nasza roślina lepiej rośnie.
Filodendron pnący – choroby i szkodniki
To odporne, wiecznie zielone pnącze rzadko kiedy cierpi z powodu szkodników lub chorób. Aby przeciwdziałać pojawieniu się nieproszonych gości, warto od czasu do czasu przetrzeć liście filodendrona wilgotną ściereczką z dodatkiem mydła. Po takim zabiegu spłukujemy listki letnią wodą 💦
Do najczęstszych problemów w uprawie filodendrona pnącego zaliczamy:
- Bezwładnie zwisające liście to oznaka niedoboru wody. Takie sytuacje najczęściej przydarzają sięlatem, kiedy roślinę należy regularnie i dość obficie podlewać. Pamiętajmy jednak, żeby nie dopuścić do zalania korzeni!
- Filodendron pnący przestał rosnąć. Przyczyn należy szukać w zbyt niskiej temperaturze, w której uprawiamy naszego filodendrona, lub w niedostatku substancji odżywczych w podłożu. Roślinę przenosimy do cieplejszego pomieszczenia lub przesadzamy do świeżego podłoża.
- Blade liście filodendrona pnącego pokryte brązowymi plamami – powodem jest wystawienie rośliny na bezpośredni kontakt ze słońcem. Czym prędzej przenosimy nasze pnącze w bardziej cieniste miejsce.
- Żółknące liście filodendrona pnącego, które z czasem odpadają – możliwe jest, że przelałeś swojego filodendrona. Pamiętaj o tym, żeby podłoże przed kolejnym nawadnianiem dobrze przeschło.
- Brązowiejące wierzchołki liści filodendrona pnącego – skutek przesuszenia bryły korzeniowej lub zbyt zasadowego odczynu podłoża.
Zupełnie naturalne jest za to obumieranie dolnych liści filodendrona. Zżółknięte liście należy po prostu regularnie usuwać 😉
Podsumowując
Filodendron pnący (Philodendron scandens) to roślina doniczkowa łatwa w uprawie, która zagościła w naszych salonach już kilkanaście lat temu, doczekała się już kilku spektakularnych odmian i coraz chętniej wybierana jest przez roślinomaniaków na całym świecie 🌍
Mnie zauroczył klasyczny filodendron pnący, który odpowiednio pielęgnowany potrafi osiągnąć ogromne rozmiary!
Daj znać w komentarzu, czy posiadasz ten gatunek filodendrona w swojej zielonej kolekcji! A może znasz jakieś dodatkowe wskazówki co do uprawy? Za wszystkie komentarze będę niezwykle wdzięczny 😃
Jeśli podobają Ci się moje wpisy na blogu, polub Zazieleni na Facebooku i Instagramie. Czeka tam na Ciebie dodatkowa porcja zielonej wiedzy!
Niech się Zazieleni! Cześć! 👋🏼
M.
Źródła inspiracji:
“Ilustrowana encyklopedia roślin”, wyd. Agora SA
“Kwiaty w moim domu”, wyd. Hachette Polska
“Magia roślin”, wyd. GE Fabbri Phoenix
“Cudowna moc roślin”, F. Bailey, wyd. Filo
“200 najpiękniejszych roślin doniczkowych”, H. Heitz i A. Kögel, wyd. “Świat Książki”
Odkrylam ta strone calkiem niedawno w poszukiwaniu podstawowej wiedzy o roslinach jako swiezynka w tym temacie 🙂 musze przyznac ze pochlaniam post za postem, bardzo pomocne jest ze wprost piszesz jakiego podloza potrzebuje kazda roslina, wszystko opisujesz w przystepny sposob i rozwiales wiele moich watpliwosci 🙂 Widac ze rosliny to Twoja prawdziwa pasja! Oby tak dalej! Pozdrawiam 🙂
Gosia, bardzo dziękuję i cieszę się, że mogłem pomóc! Do zobaczenia na blogu 😀
Niech się Zazieleni!
I ja dopiszę swój komentarz. Również czytam Twój blog intensywnie – jako może nie początkująca, ale na pewno szukająca sprawdzonych podpowiedzi – posiadaczka roślin domowych. Od niedawna rozwijam się intensywnie w obszarze uprawy roślin doniczkowych, w związku z tym, że wskutek przeprowadzki musiałam zrezygnować tymczasowo z ogrodu. Dziś, w ramach świątecznych zakupów :), nabyłam filodendrona ‚brasil’. Jest piękny i naprawdę się cieszę, że okazuje się być łatwy w uprawie. Niepokoi mnie tylko to, że wybrałam egzemplarz, którego ostatnie kilka młodych liści jest zupełnie żółtych (jasno limonkowych). Wyglądają uroczo, stąd decyzja zakupowa. Mam nadzieję, że nie są poparzone słońcem…
Cześć! Cieszę się, że tutaj jesteś 🙂 Gdybyś miała jakiekolwiek wątpliwości, czy roślina rozwija się prawidłowo, to prześlij zdjęcie w wiadomości prywatnej – postaram się pomóc! Niech rośnie zdrowo i pozdrawiam! 😀
Ja również jestem zauroczona tym pnączem . Cieszę się że powróciła moda na tą roślinę . Faktycznie odmiany są cudne . Ja przez przypadek stałam się posiadaczką odmiany równie pięknej jak brasil lecz nieco odmiennej gabby ma bardziej kolorowe liście .
Pozdrawiam
Cześć Kasia! Ja również cieszę się, że pojawiają się na rynku coraz to nowe odmiany 😉 Niech Twój filodendron rośnie zdrowo! Pozdrawiam i do zobaczenia na blogu 😀