Strelicje zawładnęły sercami miłośników roślin. Niegdyś uprawiane głównie na cięte kwiaty, dzisiaj te duże rośliny z powodzeniem rosną w naszych domach. Sprawdź, jak uprawiać strelicję królewską, aby rosła zdrowo i aby… zakwitła!
Spis treści
- Strelicja królewska – egzotyczna roślina z Wysp Kanaryjskich i Madery
- Strelicja królewska – liście jak u banana, a kwiaty jak z raju!
- Strelicja królewska vs. strelicja biała
- Uprawa strelicji w ciągu roku
- Szczegóły na temat uprawy strelicji
- Problemy w uprawie strelicji – choroby i szkodniki
- Podsumowując
Strelicja królewska – egzotyczna roślina z Wysp Kanaryjskich i Madery
Strelicja królewska (Strelitzia reginae) pochodzi z Wysp Kanaryjskich i Madery, ale rośnie w wielu różnych krajach o ciepłym klimacie. Uprawiana jest głównie jako roślina ozdobna w ogrodach, parkach i na skwerach, ale można ją spotkać dziko rosnącą przy drogach i w wielu innych, nieoczywistych miejscach. W Polsce, ze względu na klimat, o całorocznej uprawie strelicji na zewnątrz nie może być mowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pokusić się o jej uprawę w domu.
Ciekawostka Zazieleni! 👑 Roślina przybyła do Europy na początku XVIII wieku, a swą botaniczną nazwę (Strelizia) zawdzięcza nazwisku żony angielskiego króla Jerzego III – Charlotte von Mecklenburg-Strelitz.

Strelicja królewska – liście jak u banana, a kwiaty jak z raju!
Strelicja królewska, jeśli jest uprawiana prawidłowo, może dorosnąć do nawet 2 metrów wysokości, choć Istnieją również odmiany karłowate, które dorastają tylko do 75 cm. Tak duża i efektowna roślina stanowi niezwykłą dekorację w każdym wnętrzu. To namiastka tropików i egzotyczny gość z ciepłych krajów, który – ustawiony w towarzystwie innych tropikalnych roślin, takich jak monstery, filodendrony albo alokazje – zapewnia “efekt dżungli” w naszych domach! 🌿
Pokrój rośliny jest wzniesiony, a jej lancetowate liście mogą delikatnie zwisać. Strelicja nie tworzy pnia, gdyż jej mięsiste, osiągające długość nawet 1 metra liście osadzone są na długim ogonku. Liście te mają nieco niebieskawy połysk, a ich brzegi są faliste.

Strelicja, ze względu na niezwykle dekoracyjne kwiaty, była niegdyś przemysłowo uprawiana głównie do cięcia i eksportowana do kwiaciarni na całym świecie. Dzisiaj możemy z łatwością zakupić sporych rozmiarów roślinę do uprawy w domu i cieszyć się za każdym razem, gdy nam zakwitnie.
Ciekawostka Zazieleni! 🕊️ Strelicja królewska tworzy intensywnie pomarańczowo-niebieskie kwiaty, przypominające rajskie ptaki. Nie bez powodu angielska nazwa rośliny to “Bird of Paradise”. Kwiaty te, mimo całej swej urody, nie pachną.

Strelicja królewska vs. strelicja biała
W sklepach dostępne są najczęściej dwa gatunki strelicji – strelicja królewska (Strelitzia reginae) i strelicja biała (Strelitzia nicolai). Gwiazdą dzisiejszego wpisu jest ta pierwsza, królewska, bardziej popularna ze względu na to, że łatwiej zakwita w domowych warunkach.
Rozróżnić oba gatunki najłatwiej jest po liściach: strelicja królewska posiada lancetowate liście, podczas gdy liście strelicji białej są znacznie większe i bardziej owalne. Strelitzia nicolai (biała) również może zakwitnąć, ale dopiero po kilku latach, gdy osiągnie spore rozmiary, dlatego uprawiana jest głównie dla swoich pięknych liści. Posiada kwiaty w kolorze niebiesko-białym, w odróżnieniu do strelicji królewskiej, której kwiaty są pomarańczowo-niebieskie.

Uprawa strelicji w ciągu roku
Lato ☀️
Gdy temperatura wynosi około 15-20 st. C, strelicję możemy wynieść na zewnątrz. Dbamy o odpowiednie nawadnianie i nawożenie. W upalne dni roślina może potrzebować obfitego podlewania. Raz w tygodniu do konewki dodajemy płynnego nawozu.
Jesień 🍂
Gdy temperatury zaczynają spadać, przenosimy strelicję do chłodnego pomieszczenia (10-12 st. C). Może to być zabudowany balkon lub szklarnia. Im dziennego światła jest mniej, tym skąpiej podlewamy strelicję.
Zima ❄️
O tej porze roku strelicję uprawianą w chłodnym pomieszczeniu podlewamy bardzo oszczędnie. Gdy tylko zaczyna puszczać kwiaty, zwiększamy dawki nawadniania.
Wiosna 🌱
Czas, w którym naszą strelicję ponownie podlewamy większymi dawkami, a raz w tygodniu nawozimy płynnym nawozem, stosując się do zalecanej przez producenta dawki.

Szczegóły na temat uprawy strelicji
Stanowisko i temperatura
Wiedząc już, skąd pochodzi strelicja, możemy wnioskować, że roślina toleruje duże ilości światła i nasłonecznione stanowiska, dlatego z powodzeniem uprawiać ją można nawet przy południowych oknach. Aby jak najlepiej zadbać o warunki jej rozwoju, jesienią i zimą przenosimy roślinę do chłodnego i jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 10-12 st. C.
Porada Zazieleni! 🛖 Jeśli nie masz możliwości przezimowania strelicji w chłodniejszym pomieszczeniu, ustaw roślinę w najchłodniejszym, ale wciąż możliwie jasnym miejscu w mieszkaniu. Uważnie obserwuj ją przez cały okres zimowania, gdyż całoroczna uprawa w mieszkaniu naraża roślinę na atak szkodników.
Szukasz inspiracji na zazielenienie swojego mieszkania? Sprawdź wpis “Całe okno w roślinach. Parapet wschodni, południowy, zachodni i północny”. Znajdziesz tam mnóstwo zielonych propozycji! 👀

Podlewanie i nawożenie
Latem strelicje podlewamy obficie, raz w tygodniu, dodając do konewki z wodą nawóz. Roślina ta jest bardzo “żarłoczna”, dlatego warto wybierać nawozy o podwyższonym stężeniu fosforu i potasu. Składniki te korzystnie wpływają na rozwój bryły korzeniowej i kwitnienie 🌼
Więcej na temat nawożenia przeczytasz we wpisie “Nawożenie roślin doniczkowych. Jak, czym i dlaczego warto zasilać swoje rośliny?”.

Podłoże i przesadzanie
Strelicje powinny być uprawiane w dużych donicach i w bogatych w substancje odżywcze mieszankach podłoża. Warto wybierać podłoża wysokiej jakości. Może to być nawet zwykła ziemia, ale z dodatkiem perlitu/wermikulitu i żwiru.
Strelicję przesadzamy dopiero wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Zabieg ten wykonujemy wiosną i dbamy o to, aby podczas przesadzania nie uszkodzić bryły korzeniowej.
Nie wiesz, jak zabrać się za przesadzanie strelicji? Sprawdź wpis “Przesadzanie roślin doniczkowych – porady krok po kroku” 👨🏻🌾
Przycinanie i rozmnażanie
Strelicja nie wymaga przycinania, ale możemy czasami przyciąć liście w dolnej części rośliny, jeśli zbyt mocno się rozrosły i z jakiegoś powodu nam przeszkadzają.
Rozmnożyć strelicję możemy m.in. poprzez wysiew nasion lub podział rośliny, najlepiej podczas przesadzania na wiosnę. Pierwsza z metod stała się ostatnio bardzo popularna za sprawą dość tanich i łatwo dostępnych nasion strelicji w Internecie. Poniżej przedstawiam przepis krok po kroku, jak zrobić to poprawnie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że roślina zakwitnie dopiero po 2-4 latach od wysiewu i tylko przy odpowiedniej pielęgnacji.
Jak wysiać nasiona strelicji? Krok po kroku
- Do wysiewu stosujemy mieszankę złożoną z piasku i ziemi do roślin w proporcji 1:1.
- Doniczkę z wysianymi nasionami ustawiamy w ciepłym miejscu, ok. 24-25 st. C, ponieważ w tej temperaturze nasiona najlepiej kiełkują.
- Po około pół roku siewki przesadzamy do mieszanki ziemi, perlitu/wermikulitu i żwiru (4:1:1).

Problemy w uprawie strelicji – choroby i szkodniki
Strelicje rzadko atakowane są przez choroby, szczególnie gdy zatroszczymy się o prawidłowe ich przezimowanie i będziemy je odpowiednio podlewać. Większość problemów w uprawie strelicji spowodowana jest nieodpowiednim podlewaniem. Warto pamiętać, że strelicje podlewamy obficie latem, ale wraz z ochłodzeniem podlewanie radykalnie ograniczamy 💦
Decydując się na całoroczną uprawę strelicji w mieszkaniu, należy wziąć pod uwagę to, że zimą roślina stanie się atrakcyjnym celem dla szkodników 🐛
Szkodnikami najczęściej atakującymi strelicję są:
- Przędziorki – te szkodniki lubią atakować rośliny, które uprawiane są w pomieszczeniach z niską wilgotnością powietrza (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Rozpoznać je można po delikatnej pajęczynie lub po drobnych, białych kropeczkach na liściach. Więcej na ich temat przeczytasz we wpisie “Sezon na przędziorki. Jak rozpoznać, zwalczyć i zapobiegać?”.
- Wełnowce – z wyglądu są dość charakterystyczne i przypominają małe, białe kłaczki, które najczęściej znaleźć możemy w pachwinach liści. Walka z nimi nie należy do najłatwiejszych, ale dość skuteczną metodą jest ich mechaniczne usuwanie wacikiem nasączonym spirytusem (pamiętaj, że jedno muśnięcie liścia to jeden wacik). Więcej o wełnowcach i metodach walki z tym szkodnikiem znajdziesz we wpisie “Małe, białe kłaczki na roślinie. 3 sposoby na pozbycie się wełnowców”.
- Wciornastki – liście naszej strelicji zaczynają żółknąć lub pojawiły się liczne, srebrzysto-żółtawe lub czarne plamki na liściach (szczególnie na ich dolnej stronie)? To może być sprawka wciornastków. Trudno je dostrzec bez lupy, są ruchliwe, o smukłej budowie ciała. Pozbyć się ich można na kilka sposobów. Jak? Sprawdź tutaj: “Wciornastki. Jak je rozpoznać i jak zwalczyć?”.
Problemy ze strelicją najczęściej wynikają z nieodpowiedniej uprawy, dlatego tak ważne jest stosowanie się do powyższych wskazówek. Pomocą w identyfikacji problemu może okazać się przygotowana przeze mnie tabelka, którą znajdziesz we wpisie “Najczęstsze problemy w uprawie roślin doniczkowych i ich przyczyny”. Zachęcam do przeczytania! 📚

Podsumowując
Egzotyczna przybyszka z Wysp Kanaryjskich i Madery stała się w kraju nad Wisłą niezwykle modna. Choć ceny dużych, starszych egzemplarzy mogą nieco odstraszyć, łatwo znaleźć mniejsze sadzonki w niższych cenach, ale w tym przypadku na pierwsze rajskie kwiaty przyjdzie nam trochę poczekać. Strelicja królewska jest ceniona nie tylko za swoje kwiaty, ale i piękne, niebieskawo-zielone liście.
Daj znać w komentarzu, czy posiadasz strelicję w swojej dżungli? Mile widziane są zdjęcia! 📸
A jeśli chcesz wesprzeć rozwój mojego bloga zazieleni.pl, zachęcam do polubienia profili w mediach społecznościowych. Jesteśmy na Facebooku i Instagramie. Istnieje również opcja wpłaty symbolicznej kwoty na rozwój witryny i utrzymanie serwerów tak, aby blog mógł nieprzerwanie działać i dalej pomagać w rozwoju naszej zielonej pasji!
Niech się Zazieleni i do następnego, cześć!
M.
Źródła inspiracji:
“Cudowna moc roślin”, F. Bailey, wyd. Filo
“Kwiaty w domu”, D. Metera, wyd. Prószyński i S-ka
“Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie”, I. Kiljańska, wyd. PWRiL
“Ilustrowana encyklopedia roślin”, wyd. Agora SA
“Kwiaty w moim domu”, wyd. Hachette Polska
Ja kilka tygodni temu posiałam nasiona Sterlicji trzymam je na ciepłym termoforze pod kołdrą z trzech nasionek może choć jedno wykiełkuje
Cześć Anna, dziękuję za komentarz i trzymam kciuki za kiełkowanie nasion! Pozdrawiam 😀
Marzyłam o Strelicji białej, ale niestety nie mamy tyle miejsca w mieszkaniu. Za to karłowata wersja królewskiej do mnie bardzo przemawia. Może na przyszłą wiosnę się skuszę! 😀
Narazie walczę niestety z chorobą grzybową u Maranty.. Na koniec lata ją przelałam. Biedna po przesadzeniu i skąpym podlewaniu próbuje się “odrodzić”, bo wypuszcza nowe liście. Mimo to jeszcze dostaje żółte plamy na starszych liściach, muszę odcinać średnio jeden liść na tydzień.. Bardzo proszę o jakieś wskazówki, jak mogę temu zapobiec?
Cześć Estera, dziękuję za komentarz! Najprawdopodobniej problem u Twojej maranty leży w korzeniach. Proponuję wyciągnąć roślinę z podłoża, oczyścić korzenie (zgniłe/wiotkie należy usunąć sterylnym narzędziem) i wsadzić do wody w celu ukorzenienia. Na wiosnę, jak roślina wytworzy już rozbudowany system korzeniowy, przesadzić do lekkiej i dobrze przepuszczalnej mieszanki podłoża. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam! 😀
U mnie strelicja walczy o wyjście z choroby 🙁 Niestety, ale zbyt długo stała w produkcyjnym podłożu i zareagowałam dopiero, gdy pojawił się grzyb – z początkiem stycznia. A po tym to już równią pochyłą ku pogorszeniu. Przesadziłam, wycięłam zainfekowane liście. Później raz jeszcze przesadziłam (na forum doradzili by to zrobić, bo zmieszałam z kermazytem a nie perlitem). Oczywiście dwukrotnie oprys ze Scorpiona. Tylko, że została wystawiona na balkon (z zamkniętymi oknami, po oprysku i daje mi to zagowstkę, czy aby chłód na nią nie zadziałał negatywnie. Bardzo dużo zmiennych. Od dwóch tygodni dolistnie dostawała Rhizotonic i została przesadzona po raz trzeci, co obawiam się, że będzie to gwoździem do trumny. Ale wszystko przez to, że liście zaczęły obumierać i ziemia nie przesychała, i czułam, że coś jest nie tak. No i spojrzałam w korzenie i było gorzej niż za pierwszym razem, i dużo z nich musiałam się pozbyć. I teraz nie mam… Czytaj więcej »
Cześć Gabrysia. Dziękuję za komentarz. Trzymam kciuki za uratowanie strelicji. Myślę, że pozostało Tobie jedynie czekać, a roślinę zostawić na jakiś czas w spokoju. Niech dojdzie do siebie po wszystkich zabiegach na jasnym stanowisku. Pozdrawiam!
Od 2 miesięcy posiadam strelicje białą. W ostatnim czasie zauważyłam, że jeden z liści ma dziwne przebarwienia. Z czym to może być związane?
Cześć Gosia, dziękuję za komentarz. Napisz proszę coś więcej na temat uprawy strelicji. Po zdjęciu trudno jednoznacznie stwierdzić, w czym może być problem.
Moja strelizia zaczyna przekwitać, ma klikanaście kwiatostanów i efekt “wow” powoli zmienia się w efekt “blee”. Co zrobić z przekwitłymi kwiatostanami? Już ocinać czy czekać?
Cześć Gabi. Dziękuję za komentarz. Przekwitnięte kwiatostany strelicji można usunąć. Pozdrawiam 😉