Syngonium, znane również jako zroślicha, szturmem zdobyła serca miłośników roślin na całym świecie. Nic dziwnego, jest to bowiem roślina ozdobna niezwykle łatwa w uprawie, z mnóstwem odmian, a każda piękniejsza od poprzedniej. Sprawdź, czy wiesz o niej wszystko!
Syngonium podophyllum, czyli zroślicha stopowcowa
Zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum) – bo tak brzmi jej pełna nazwa – występuje naturalnie w lasach deszczowych na terenach od Brazylii aż po Meksyk, a najwięcej jej gatunków zostało znalezionych w niewielkiej Panamie. Zroślicha należy do rodziny obrazkowatych (Araceae), czyli do tej samej, co między innymi monstera dziurawa, epipremnum złociste i skrzydłokwiat.
Ciekawostka Zazieleni! 🌿 Nazwa Syngonium pochodzi od łacińskich słów “sin” – zjednoczony i “gone” – zalążek.
Syngonium to roślina, która do perfekcji opanowała umiejętność obracania liści w kierunku światła. W naturze, dzięki korzeniom czepnym, pnie się po drzewach w poszukiwaniu światła. Pomagają jej w tym dodatkowo charakterystyczne ogonki liściowe.


Zroślichę rozpoznamy również po sercowatych liściach, które zmieniają swój kształt wraz z wiekiem. Młode liście mają trzy głęboko wycięte płaty, natomiast u starszych liści, dorastających do 30 cm długości, mamy tych wycięć od pięciu do dziewięciu. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że większość nowych odmian rzadko osiąga dorosłą formę liści.
Ciekawostka Zazieleni! 🌼 Syngonium kwitnie, a charakterystyczne kwiaty są typowe dla całej rodziny obrazkowatych. Porzućcie jednak nadzieję ci, którzy uprawiacie syngonia na parapecie: w domowych warunkach prawdopodobieństwo kwitnienia jest minimalne.

5 najciekawszych odmian Syngonium
Tradycyjne liście Syngonium są intensywnie zielone z wyraźnymi, kremowymi nerwami. A ponieważ to liście są główną ozdobą rośliny, hodowcy starają się, aby nowe odmiany pojawiały się w nowych, wyjątkowych kolorach. Na rynku są więc dostępne odmiany w dziesiątkach odcieni zieleni, żółci, a nawet różu. Do najciekawszych należą:
- “Pink Splash” – stosunkowo rzadko spotykana odmiana, która zachwyca różowymi, nieregularnymi wybarwieniami na jasnozielonych blaszkach liściowych,
- “Neon Robusta” – odmiana o niemal całkowicie różowo wybarwionych liściach,
- “White Butterfly” – posiada ciemnozielone obrzeżenie, które kontrastuje z jasnym centrum liścia,
- “Pixie” – jest to moim zdaniem odmiana najbardziej odporna, wyróżniająca się wyraźnym rysunkiem nerwów, biegnących przez środek blaszki liściowej i rozbiegających się ku krawędziom,
- “Albo Variegata” – odmiana o białych elementach na ciemnozielonych liściach.
Poza powyższymi, Syngonia dostępne są w dziesiątkach różnych odmian, dlatego warto przeglądać zdjęcia w Sieci i wybrać sobie takie, która najbardziej się nam podoba.
Daj znać w komentarzu, jakie odmiany Syngonium posiadasz w swojej zielonej kolekcji. Zdjęcia mile widziane! 📸


Sekrety uprawy Syngonium w domowych warunkach
Zroślichy powszechnie uznawane są za łatwe i szybko rosnące pnącza, które w ekspresowym tempie ozdobią mieszkanie lub biuro. Moje doświadczenia z tymi roślinami to potwierdzają, ale jest kilka spraw, na które należy zwrócić uwagę. 👨🏻🌾
Stanowisko i temperatura
Syngonium najlepiej rośnie na ciepłym i jasnym stanowisu. Odpowiednia temperatura do wzrostu mieści się pomiędzy 20, a 25 st. C. Roślina źle znosi przeciągi!
Syngonium poradzi sobie na mniej oświetlonych stanowiskach, dlatego można je uprawiać na parapecie północnym. Unikajmy wystawiania Syngonium na bezpośrednie słońce. Tak jak w naturze, roślina preferuje jasne, ale rozproszone światło. 🌤️
Więcej roślin nadających się na północne parapety znajdziesz we wpisie “Okno od północy – jakie rośliny uprawiać?”.

Podlewanie i nawożenie
Syngonium daje znać, że potrzebuje wody, opuszczając liście. Nie zdziwcie się, gdy latem będzie się dopominać nawadniania codziennie – jest to normalne w cieplejszym okresie.
Przez szybki wzrost w krótkim czasie zroślicha staje się bujną rośliną z licznymi liśćmi, które dość szybko odparowywują duże ilości wody. Dlatego ważna w uprawie Syngonium jest większa, niżby się zdawało doniczka dla utrzymania wilgotności podłoża i pojemna podstawka.
Uwaga Zazieleni! 💦 Syngonium ceni sobie podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego warto ustawić doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami lub zainwestować w nawilżacz powietrza.
Syngonium nawozimy nawozem do roślin zielonych raz na tydzień, od marca do listopada, czyli w okresie intensywnego wzrostu. Jeśli nie chcemy, aby jasny rysunek nerwów na liściach zanikał, warto wybierać nawozy o zmniejszonej zawartości azotu.
Więcej na temat odpowiedniego nawożenia znajdziesz we wpisie “Nawożenie roślin doniczkowych. Jak, czym i dlaczego warto zasilać swoje rośliny?”. 👀

Podłoże i przesadzanie
Syngonium należy od razu po zakupie przesadzić do lekkiego i dobrze przepuszczalnego podłoża. U mnie sprawdza się mieszanka ziemi beztofrowej (30%), włókna kokosowego (30%), chipsów kokosowych (20%), keramzytu o drobnej frakcji (10%) i perlitu/wermikulitu (10%). Takie podłoże jest odpowiednie również dla innych roślin z rodziny obrazkowatych.
Szukasz przepisów na mieszanki podłoża dla roślin? Sprawdź wpis “Najlepsze podłoże dla naszej rośliny”, w którym krok po kroku opisuję, jak stworzyć mieszankę odpowiednią dla każdej rośliny. 💫
Zroślicha rozwija się bardzo szybko i rośnie bujnie, dlatego młodym egzemplarzom każdej wiosny wymieniajmy podłoże na żyźniejsze, a doniczkę na większą.

Przycinanie i rozmnażanie
W celu uzyskania pożądanego pokroju rośliny, zaleca się przycinać Syngonium. Możemy swobodnie odcinać długie pędy, a następnie je ukorzeniać. Przy kolejnym przesadzaniu warto takie sadzonki dosadzić do rośliny-matki, aby ją jeszcze bardziej zagęścić.
Syngonium rozmnażamy na wiosnę, przygotowując sadzonki wierzchołkowe, które z łatwością ukorzeniają się w mchu, perlicie lub piaszczystej ziemi. Można również standardowo ukorzeniać w wodzie. Ważna przy ukorzenianiu jest temperatura, która powinna oscylować w okolicy 25 st. C.
Zazieleni poleca! 🦠 Dla szybszego ukorzeniania sadzonek polecam środek Canna Rhizotonic, czyli stymulator wzrostu korzeni. U mnie sprawdza się znakomicie!
Kliknij w poniższe wideo i sprawdź, jak przygotować sadzonki Syngonium.
Jak poprowadzić Syngonium?
Dzięki korzeniom czepnym, Syngonia w tropikalnych lasach deszczowych Ameryki Południowej i Środkowej wspinają się po drzewach w poszukiwaniu światła. Cechę tę możemy wykorzystać w domowej uprawie zroślichy. Wystarczy, że podczas przesadzania przymocujemy roślinę do palika, dzięki czemu szybciej osiągnie duże rozmiary. Pędy Syngonium mogą dorastać do nawet 2 metrów długości! 🙆🏻♂️

Drugim ze sposobów prowadzenia Syngonium jest forma gęsta i zwarta. Jak już wcześniej wspomniałem, roślinę możemy regularnie przycinać, odcięte nadwyżki ukorzeniać, a następnie dosadzać je do doniczki. Tym sposobem możemy w krótkim czasie uzyskać rozrośniętą i gęstą formę zroślichy.

Problemy w uprawie Syngonium. Choroby i szkodniki
Moje doświadczenia z Syngonium wskazują, że jest to roślina odporna na choroby i szkodniki, a zwłaszcza wtedy, gdy zapewnimy jej jasne i ciepłe stanowisko, lekką i dobrze przepuszczalną mieszankę podłoża oraz regularne podlewanie i nawożenie w okresie wzrostu.
Niekiedy jednak nawet Syngonium może zostać zaatakowane przez szkodniki. Będą to najprawdopodobniej:
- Przędziorki – zmora każdego roślinomaniaka. Bardzo trudno jest je dostrzec gołym okiem. Na atak przędziorka zroślichy są narażone w upalne lato. Bardzo ważne w tym czasie jest nawet codzienne doglądanie roślin.
→ Czytaj więcej - Wciornastki – również trudno je dostrzec, choć łatwiej zauważyć szkody, jakie w krótkim czasie czynią, czyli wyżarte kanaliki na liściach. Wciornastki mają 1-2 mm długości i występują w różnych kolorach – od białego po brązowy.
→ Czytaj więcej - Ziemiórki – czyli małe, czarne latające muszki. Najczęściej pojawiają się po zakupie nowej rośliny lub po wymianie podłoża. W niewielkiej ilości są nieszkodliwe, problematyczne okazują się w większej grupie.
→ Czytaj więcej
Pamiętajmy, że najlepszą metodą na ochronę przed chorobami i szkodnikami jest prewencja. Warto wyrobić sobie nawyk częstego doglądania roślin – w tym zakamarków i wierzchnich stron liści. Sprawdź przygotowaną przeze mnie listę “Najczęstszych problemów w uprawie roślin doniczkowych i ich przyczyn”. 🪲


Podsumowując
Ze względu na atrakcyjne liście i łatwość w uprawie, Syngonium staje się popularnym wyborem podczas aranżacji wnętrz. Roślina ta może być uprawiana jako roślina wisząca, wspinająca po paliku, a nawet w formie bujnego krzaczka. Nadaje się na element kompozycji z innymi roślinami. Przyciąga wzrok różnorodnymi liśćmi, dodając elegancji wnętrzom, biurom, a nawet ogrodom.
Syngonium jest doskonałym wyborem dla rozpoczynających przygodę z roślinami! 🪴

Daj znać w komentarzu, czy posiadasz jakieś Syngonium w swojej zielonej kolekcji. Może znasz jakieś sekrety uprawy, o których tutaj nie wspomniałem, a którymi chciałbyś się podzielić? Mile widziane zdjęcia! 📸
Po większą dawkę roślinnych inspiracji zapraszam na profile społecznościowe Zazieleni – jesteśmy na Facebooku i Instagramie.
Możecie również wesprzeć rozwój witryny, klikając w link poniżej i wpłacając symboliczną kwotę, którą przeznaczę na opłacenie domeny i utrzymanie serwerów, dzięki czemu blog będzie mógł dalej działać. W imieniu całej społeczności Zazieleni – dziękuję za wsparcie! 💚
Do następnego i niech się Zazieleni!
M.
Źródła inspiracji:
“Cudowna moc roślin”, F. Bailey, wyd. Filo
“Kwiaty w domu”, D. Metera, wyd. Prószyński i S-ka
“Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie”, I. Kiljańska, wyd. PWRiL
“Ilustrowana encyklopedia roślin”, wyd. Agora SA
“Kwiaty w moim domu”, wyd. Hachette Polska