Najważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować, wybierając rośliny do mieszkania, jest ilość światła, jaką możemy im zapewnić. Okno wychodzące na zachód dostarczy go znacznie więcej, niż okno wschodnie czy północne. Wielkość okna również ma znaczenie. Które rośliny lubią takie nasłonecznione stanowiska? Sprawdźcie listę roślin na okno zachodnie, jaką dla Was przygotowałem!
Jakie warunki na parapecie zachodnim?
Odpowiednie stanowisko odgrywa kluczową rolę w uprawie roślin doniczkowych, a światło jest niezbędne do przebiegu procesu fotosyntezy, w wyniku którego powstają produkty organiczne, umożliwiające wzrost i prawidłowy rozwój roślin.
Więcej na temat istoty światła w rozwoju roślin przeczytasz m.in. we wpisie “Jakie stanowisko dla naszych roślin doniczkowych?” 🌿
Na oknie wychodzącym na zachód światło nie jest co prawda tak silne, jak na wystawie południowej, ale ilość światła w zupełności wystarczy większości popularnych w Polsce roślin doniczkowych. Będą one bezpośrednio oświetlone od wczesnego popołudnia do wieczora i zdarzyć się może, że wysoka temperatura i bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi – szczególnie w okresie wiosenno-letnim – dla niektórych gatunków może być nawet zbyt duży. W takiej sytuacji, w godzinach południowych zaleca się chronić co wrażliwsze rośliny, zasłaniając żaluzje czy nawet umieszczając gazetę pomiędzy szybą a doniczką.
Zawsze jednak zalecam obserwację roślin, jeśli stawiamy je w nowych dla nich miejscach. To, jak roślina reaguje na światło, możemy poznać po jej wyglądzie. Przy niedoborze światła pędy są cienkie i wiotkie, a liście, szczególnie u form pstrolistnych, bardzo słabo wybarwione 🍃
Zbyt intensywne światło potrafi wyhamować wzrost roślin, a żarzące promienie słoneczne (szczególnie wiosną i latem) mogą poparzyć ich liście. Świadczyć o tym będą brązowe plamy na liściach najbliższych szybie. Zalecam obserwację naszych zielonych przyjaciół, ponieważ skutki oparzeń liści są nieodwracalne – trzeba je usunąć.
Uwaga Zazieleni! 🌦️ Pamiętajmy, że ilość światła docierającego do naszych mieszkań zmiania się w ciągu roku, dlatego niekiedy wymagane jest przestawienie rośliny w okresie jesienno-zimowym bliżej okna.
Uszkodzenia liści wskutek poparzenia słonecznego
Oparzenia należą do termicznych uszkodzeń roślin. Najbardziej narażone są rośliny uprawiane na parapecie południowym, jednak – szczególnie latem – należy uważać również na te ustawione na zachodnich parapetach. Żarzące, letnie promienie słoneczne mogą uszkodzić delikatne liście. Oparzenia są większe, gdy na liściach znajdują się krople wody (np. w skutek gutacji czy zraszania roślin). Działają one jak soczewki, przez co wzmacniają oddziaływanie promieni słonecznych. Bardziej narażone są także rośliny nowe, nie przywykłe do tego stanowiska ☀️
Uszkodzenia termiczne charakteryzują się więdnięciem brzegów liści, ich brązowieniem i kurczeniem. Niestety, jak wspomniałem, zmiany te są nieodwracalne i uszkodzone liście należy usuwać, a roślinę przestawić w bezpieczniejsze miejsce.
Jak chronić rośliny przed słońcem?
Niektóre z roślin nie tolerują bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi i zbyt wysokich temperatur. Jeśli posiadamy tylko okna skierowane w kierunku zachodnim i chcemy uprawiać na nich rośliny, to warto zadbać o ich bezpieczeństwo. Oczywiście najlepszą z opcji będzie wybór odpowiednich roślin, to jest takich, którym nie straszne są wyższe temperatury i bezpośrednie nasłonecznienie. Wiem jednak, że zdarza się nam kupować rośliny impulsywnie, bez oglądania się na to, czy będziemy w stanie zapewnić im warunki potrzebne do prawidłowego wzrostu. W takim wypadku można pomyśleć o lekkich, jasnych zasłonach, które zapewnią nieco cienia. Zasłonięte okna dodatkowo obniżą temperaturę, a co najważniejsze – ochronią nasze rośliny przed oparzeniami. Bardziej kosztownym rozwiązaniem jest montaż żaluzji lub rolet zewnętrznych, dopasowanych rozmiarem do naszych okien.
Jednak jeśli dopiero zaczynasz zazieleniać swoje zachodnie parapety, to wciąż najlepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie wybór odpowiednich roślin. W dalszej części wpisu poznasz rośliny, dla których warunki na oknach zachodnich będą najlepsze.
Okna na zachód – jakie rośliny wybrać?
Obecnie tak buduje się domy, aby naturalnego światła wpadało do pomieszczeń jak najwięcej. Dlatego okna są coraz większe. Korzystają na tym rośliny. W przypadku okien skierowanych w kierunku zachodnim zaleca się uprawę roślin dobrze znoszących kontakt ze słońcem. Warto również wybierać takie gatunki, które z powodzeniem moglibyśmy uprawiać na parapecie południowym.
Propozycje Zazieleni na małe okna zachodnie:
- aloes (Aloe),
- begonia (Begonia) 🌥️
- cyklamen (Cyclamen),
- fiołek afrykański (Saintpaulia ionantha),
- fiołek alpejski (Viola alpina),
- hoja (Hoya),
- kaktusy (Cactaceae),
- maranta (Maranta) 🌥️
- scindapsus (Scindapsus) 🌥️
- widliczka (Selaginella) 🌥️
- wrzos (Calluna),
- żywe kamienie (Lithops).
🌥️ – rośliny, które wymagają ochrony przed zbyt silnym nasłonecznieniem w okresie wiosenno-letnim.
Duże okna skierowane w kierunku zachodnim dają nam jeszcze więcej możliwości ich zazielenienia. Sam posiadam w swoim mieszkaniu cztery okna skierowane właśnie na zachód – dwa w salonie i po jednym w kuchni i łazience. Są to najbardziej zielone okna w moim mieszkaniu. Uprawiam na nich duże rośliny o dekoracyjnych kształtach i liściach, a część z nich podwieszona jest na makramach. Jedyne, na co muszę uważać, to palące słońce w okresie wiosenno-letnim, ale na czas jesieni i zimy mogę spokojnie uprawiać na nich wszystkie gatunki. Część roślin doniczkowych uprawianych latem na balkonie przenoszę na zimę właśnie na zachodnie parapety.
Propozycje Zazieleni na duże, zachodnie okna:
- agawa (Agave),
- aloes (Aloe),
- ananas (Ananas),
- banan karłowy (Musa acuminata),
- begonia (Begonia) 🌥️
- bilbergia (Billbergia),
- cissus rombolistny (Cissus alata),
- cyklamen (Cyclamen),
- difenbachia (Dieffenbachia),
- epifilum (Epiphyllum),
- figowiec (Ficus),
- geranium (Pelargonium graveolens),
- grubosz (Crassula),
- hoja (Hoya),
- juka (Yucca),
- kaktusy (Cactaceae),
- kalanchoe blossfeldiana (Kalanchoe blossfeldiana),
- kroton (Codiaeum),
- maranta (Maranta) 🌥️
- mirt (Myrtus) 🌥️
- monstera dziurawa (Monstera deliciosa) 🌥️
- monstera “Monkey Mask” (Monstera adansonii) 🌥️
- pilea peperomiowata (Pilea peperomioides),
- Rhaphidophora tetrasperma (Rhaphidophora tetrasperma) 🌥️
- róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis) 🌥️
- sansewieria (Sansevieria),
- scindapsus (Scindapsus) 🌥️
- storczyki (Orchidaceae),
- szeflera (Schefflera),
- widliczka (Selaginella) 🌥️
- wilczomlecz (Euphorbia),
- żywe kamienie (Lithops).
🌥️ – rośliny, które wymagają ochrony przed słońcem w okresie wiosenno-letnim.
Zioła na parapecie zachodnim
Parapet w kierunku zachodnim to również dobre miejsce na uprawę ziół. Oczywiście znacznie lepsze warunki do wzrostu będą miały na tarasie, balkonie czy w ogrodzie, jednak przy odrobinie szczęścia i na kuchennym parapecie możemy uprawiać zioła. U mnie są to najczęściej doniczki z bazylią, tymiankiem i rozmarynem. Uwielbiam wykorzystywać świeżo zerwane zioła do przygotowanych przeze mnie potraw!
Porada Zazieleni! 🌾 Kupując zioła w supermarketach i chcąc cieszyć się ich uprawą jak najdłużej, polecam czym prędzej przesadzić je do nieco większych doniczek ze świeżym podłożem. Najlepiej wybierać podłoża żyzne i dobrze przepuszczalne.
Propozycje ziół od Zazieleni na zachodnie parapety:
- bazylia (Ocimum basilicum),
- cząber (Satureja),
- rozmaryn (Salvia rosmarinus),
- szczypiorek (Allium schoenoprasum),
- tymianek (Thymus vulgaris).
Jak zadbać o rośliny na parapecie zachodnim?
Kluczową rolę w uprawie roślin doniczkowych jest ich obserwacja i szybka reakcja, gdy coś niepokojącego się z nimi dzieje. Jeśli wyrobimy sobie nawyk częstego doglądania roślin, to możemy uchronić naszą zieloną kolekcję przed inwazją szkodników, chorób czy nawet niedoborami pokarmowymi – tak wiele możemy wyczytać ze stanu liści naszych roślin. W przypadku okna skierowanego na zachód najważniejsza jest ochrona przed palącymi promieniami słonecznymi. Jeśli zauważysz jakiekolwiek poparzenia liści, to spróbuj odsunąć rośliny nieco dalej lub zamontuj zasłony, aby rozproszyć światło. Pamiętaj, że uszkodzenia termiczne są nieodwracalne.
Poza tym nie zapominamy o odpowiednim podłożu, doniczce, nawożeniu, nawadnianiu czy nawet stosowaniu środków zapobiegających pojawieniu się szkodników. Aby Wam w tym pomóc, przygotowałem dla Was listę artykułów, które warto przeczytać. Są to kluczowe treści na blogu, które pomogą posiadać zdrowe i piękne rośliny ✨
- Podłoże: “Najlepsze podłoże dla naszej rośliny”,
- Odpowiednia doniczka: “Jaka doniczka dla mojej rośliny”,
- Nawożenie: “Nawożenie roślin doniczkowych. Jak, czym i dlaczego warto zasilać swoje rośliny?”,
- Podlewanie: “Jak podlewać, aby nie przelewać? O podlewaniu roślin doniczkowych”,
- Ochrona przed szkodnikami: “Olejek neem – najlepsza biologiczna metoda na walkę ze szkodnikami. Jak go stosować?”
Jeśli masz powtarzające się problemy w uprawie roślin, to zachęcam do zajrzenia do wpisu “Najczęstsze problemy w uprawie roślin doniczkowych i ich przyczyny” – znajdziesz w nim przygotowaną przeze mnie tabelkę z problemami i ich możliwymi przyczynami. Natomiast w celu identyfikacji szkodnika lub choroby zapraszam do wpisów z kategorii “Choroby i szkodniki” 👀
Mam nadzieję, że treści te pomogą Tobie w posiadaniu zdrowo i pięknie rosnących roślin!
Podsumowując
Jeśli posiadasz w swojej kolekcji rośliny, które wymagają jaśniejszego stanowiska, to okno wychodzące w kierunku zachodnim jest dla nich najlepszą opcją! Na ogół parapety zachodnie zapewniają więcej światła, niż te skierowane w kierunku wschodnim, ale mniej niż te w kierunku południowym. Istnieje bardzo wiele możliwości zazielenienia swoich zachodnich parapetów. Nawet gdy posiadasz rośliny, które są wrażliwe na bezpośredni kontakt ze słońcem, to wystarczy zamontować zasłony i rozproszyć światło.
Daj znać w komentarzu, jakie rośliny uprawiasz na swoich zachodnich parapetach – zdjęcia są mile widziane! Zainspirujmy się! 💚
Będę wdzięczny, jeśli zerkniesz również na media społecznościowe Zazieleni – jesteśmy na Facebooku i Instagramie. Zachęcamy do dołączenia do naszej społeczności pasjonatów roślin doniczkowych!
Niech się Zazieleni! Cześć!
M.
Źródła inspiracji:
“Kwiaty w moim domu”, wyd. Hachette Polska
“Cudowna moc roślin”, F. Bailey, wyd. Filo
“200 najpiękniejszych roślin doniczkowych”, H. Heitz i A. Kögel, wyd. Świat Książki
“Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie”, I. Kiljańska, wyd. PWRiL