Krasnokwiat Katarzyny pamiętam z rodzinnego domu od zawsze. Pamiętam również wrażenie, jakie na mnie wywierał. Gdy ta niepozorna, wiecznie zielona roślina od czasu do czasu zakwitała… obraz jaskrawych, czerwonych kwiatów zebranych w kulisty kwiatostan pamiętam wciąż tak wyraźnie! Jakiś czas temu postanowiłem dołączyć krasnokwiat do swojej kolekcji i poznać sekrety jego uprawy. Dzisiaj się nimi z Wami podzielę!
Spis treści
Scadoxus – niezwykle atrakcyjna roślina
Krasnokwiat Katarzyny, czyli Scadoxus multiflorus subsp. Katherinae jest rośliną cebulową. Większość z 9 gatunków rodziny Scadoxus rośnie naturalnie w tropikalnych rejonach Afryki Środkowej oraz na Półwyspie Arabskim. Ten natomiast podgatunek, Krasnokwiat Katarzyny spotykany jest w strefach przybrzeżnych i bagiennych w lasach tropikalnych Republiki Południowej Afryki. To stamtąd, ze względu na bujne liście i piękne kwiaty, roślina ta zawędrowała do domów i ogrodów na całym świecie. W naszej strefie klimatycznej uprawiana jest w domach. To, co ją dodatkowo wyróżnia, to spektakularne, krwistoczerwone kwiatostany, od których wzięła się potoczna jej nazwa – krwawa lilia (ang. blood lily).
Ciekawostka Zazieleni! 👩🏽🎨 Imię Katarzyna roślina zawdzięcza słynnej, XIX-wiecznej, brytyjskiej ilustratorce – Katharine Saunders, osiadłej w Afryce, która tę, jak i wiele innych, często nieznanych dotąd roślin, uwieczniła na swoich przesyłanych do Europy przepięknych ilustracjach.
Krasnokwiat Katarzyny powszechnie uważany jest za jeden z najpiękniejszych gatunków swego rodzaju. Roślina posiada bujne i zielone liście, które w naturze mogą dorosnąć nawet do 120 cm, a cebule osiągają do 8 cm średnicy. Najpiękniejszy jest jednak kwiatostan, na który składa się blisko dwustu jaskrawo czerwonych kwiatów. Do tego krasnokwiat kwitnie nawet przez kilka tygodni. Co ciekawe, kwiaty Krasnokwiatu Katarzyny w ogóle nie pachną.
Jak krasnokwiaty dostosowały się do warunków w naturze?
Naturalne środowisko niektórych odmian krasnokwiatu bywa bardzo trudne. A jednak, pomimo niesprzyjających warunków, krasnokwiaty świetnie przystosowały się otoczenia i wykształciły niezwykle wydajny sposób na rozmnażanie. Polega on na tym, że wraz z dojrzewaniem nasion, pęd kwiatowy z dnia na dzień więdnie i szybko zbliża się w kierunku podłoża. W jego owocu znajduje się sporo wodnistego miąższu, który zasila nasiona. Te, po pęknięciu owocu, wypuszczają kiełek, który po dotarciu do podłoża zamienia się w korzonek. Dopiero teraz nowa roślina zaczyna się rozrastać i wypuszczać liście. Magia natury jest niesamowita, prawda?
Ciekawostka Zazieleni! 💡 Krasnokwiat Katarzyny (Scadoxus multiflorus subsp. Katherinae), podobnie jak inne gatunki z rodzaju Scadoxus, jest silnie toksyczny dla ludzi i zwierząt. Zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy zawsze w rękawiczkach, gdyż roślina w swych tkankach ma substancje toksyczne, m.in. alkaloidy, które mogą podrażnić skórę. Krasnokwiaty były jeszcze do niedawna wykorzystywane jako składnik trucizn do strzał i w tradycyjnej medycynie.
Krasnokwiat Katarzyny – moje sekrety uprawy
Niektóre gatunki krasnokwiatów tracą liście na jesień, jednak opisywany przeze mnie Krasnokwiat Katarzyny zielone liście posiada przez cały rok. Krasnokwiaty uchodzą za rośliny łatwe w uprawie, ale jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić baczną uwagę.
Stanowisko i temperatura
Pomimo tego, że wszystkie gatunki krasnokwiatów wymagają jasnego stanowiska, latem trzeba bezwzględnie unikać wystawiania rośliny na bezpośrednie, ostre słońce. Uprawiając krasnokwiat wyłącznie w warunkach domowych, najlepiej wybrać dla niego miejsce na parapecie okna wschodniego lub zachodniego. 🌤️
Ja sam uprawiam krasnokwiat Katarzyny przez cały rok na zabudowanym balkonie ze wschodnią ekspozycją. Dzięki temu roślina ma zimą zapewnione optymalne warunki, w tym temperaturę około 10-12 st. C. Pozostałe gatunki krasnokwiatów wymagają w zimie na ogół wyższych temperatur. Natomiast w lecie temperatury w Polsce są dla nich idealne bez względu na odmianę.
Uwaga Zazieleni! Wszystkie gatunki krasnokwiatów są wrażliwe na mróz, dlatego w naszej strefie klimatycznej uprawa tej rośliny przez cały rok w ogrodzie lub tarasie jest niemożliwa. Jeśli jednak mamy taką możliwość, warto na wiosnę wystawiać krasnokwiaty na zewnątrz! O ile nie będziemy jej wystawiać na pełne słońce, to w ten sposób zapewnimy roślinie idealne warunki do wzrostu i kwitnienia.
Podlewanie i nawożenie
Krasnokwiat Katarzyny podlewamy w okresie wzrostu dość obficie. Nie wolno nam jednak rośliny przelać, i to pomimo tego, że w naturze rośnie na dość mokrych glebach, gdyż mogłoby to doprowadzić do gnicia cebuli. Dla bezpieczeństwa krasnokwiaty warto uprawiać w lekkich podłożach – więcej o tym już w następnej sekcji! Zimą ograniczamy podlewanie.
Gatunki, które zimą zrzucają liście, podlewamy minimalnie, ale nie dopuszczamy do całkowitego przeschnięcia podłoża. Po obumarciu wszystkich liści na zimę całkowicie zaprzestajemy podlewania! Dopiero po ponownym rozpoczęciu wyrastania liści wznawiamy podlewanie, ale wciąż niewielką ilością wody.
Uwaga Zazieleni! 🌿 Krasnokwiaty od wiosny do jesieni wymagają nawożenia raz na dwa tygodnie nawozem z niską zawartością azotu (N). W okresie jesienno-zimowym zaprzestajemy nawożenia. To nie są żarłoczne rośliny, dlatego dla leniwych wystarczy dorzucić do mieszanki podłoża nawóz o długotrwałym działaniu i nawożenie będziecie mieli z głowy na cały rok! Oczywiście w kolejnym roku, po ewentualnym przesadzeniu rośliny, trzeba nawożenie powtórzyć.
Podłoże i przesadzanie
Krasnokwiat najlepiej będzie rósł w bogatej w próchnicę, lecz lekkiej i dobrze przepuszczalnej mieszance podłoża. Przygotowując mieszankę, warto dorzucić do niej kilka garści spulchniaczy, np. perlitu lub wermikulitu.
Uwaga Zazieleni! 🪴 Unikamy rozluźniania podłoża korą, która w procesie rozkładu pobiera z podłoża głównie azot i zakwasza podłoże. Krasnokwiaty tego nie tolerują.
Roślinę przesadzamy do nowego podłoża dopiero w momencie, gdy doniczka jest wyraźnie za mała. Wybieramy doniczkę tylko o rozmiar większą. Przesadzanie wykonujemy wiosną. W okresie wzrostu krasnokwiaty źle znoszą grzebanie w kruchych i łatwych do uszkodzenia korzeniach.
Przycinanie i rozmnażanie
Krasnokwiat Katarzyny nie wymaga przycinania. Zalecane jest to tylko u niektórych gatunków, np. dla krasnokwiata białokwiatowego, którego można rozmnożyć z odciętych fragmentów liścia.
Krasnokwiat Katarzyny rozmnożymy na dwa sposoby:
- Cebulki przybyszowe. Po oddzieleniu od bulwy matecznej cebulkę przybyszową natychmiast sadzimy do świeżej mieszanki podłoża. Na początek wybieramy małą doniczkę. Po jakimś czasie roślina będzie wymagała przesadzenia do większej doniczki.
- Nasiona. Należy je szybko wysiać, bo utracą zdolność do kiełkowania. Nasiona najlepiej jest wysiać do ziemi do wysiewów. Pojemnik z nasionami stawiamy w ciepłym miejscu. Gdy pojawią się pierwsze liście, przesadzamy siewki do doniczek z przygotowaną wcześniej mieszanką podłoża. Staramy się stale utrzymywać wilgotne podłoże oraz ciepłe i jasne stanowisko. Uwaga, nasiona mogą kiełkować długo, zalecam uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze kwitnienie będzie możliwe najwcześniej po trzech latach.
Problemy w uprawie krasnokwiatów – choroby i szkodniki
Krasnokwiat Katarzyny jest rośliną odporną na choroby i szkodniki i nie zdarzyło mi się mieć z nią żadnych problemów. Nawet uprawiana w rodzinnym domu, po tym, gdy zamierała i gubiła wszystkie liście, zawsze to po jakimś czasie się odradzała. 🌱
Niekiedy, jak w przypadku każdej rośliny, może wystąpić atak szkodników. Będą to najprawdopodobniej jedne z poniższych:
- Wełnowce, wyglądające niczym białe kłębki wełny na roślinie. We wpisie “Małe, białe kłaczki na roślinie. 3 sposoby na pozbycie się wełnowców” sprawdzisz, jak sobie z nim poradzić.
- Mszyce. To dość powszechne szkodniki w uprawach roślin doniczkowych. Najczęściej są koloru zielonego lub brązowego.We wpisie “Skuteczne sposoby na mszyce” przeczytasz o tym, jak się ich pozbyć.
- Przędziorki. Rozpoznamy te szkodniki po delikatnych, szarych pajęczynkach w zakamarkach rośliny lub tuż pod liśćmi. W tym przypadku należy działać szybko i od razu sięgnąć po środki ochrony roślin. Listę tych najskuteczniejszych znajdziesz we wpisie “Sezon na przędziorki. Jak rozpoznać, zwalczyć i zapobiegać?”.
Podsumowując
Krasnokwiat Katarzyny, ze względu na dość mało oryginalne liście, nie od razu nam może przypaść do gustu. Ale wszystko się zmienia po tym, gdy zakwitnie i gdy dowiemy się o jego niezwykłych przystosowaniach do życia w naturze. Ta niedoceniona moim zdaniem roślina powinna powrócić na nasze parapety!
Daj znać w komentarzu, czy posiadasz jakiegoś krasnokwiata w swojej kolekcji. Mile widziane zdjęcia! 📸 A może tym wpisem przekonałem Cię do jego nabycia? Ceny cebul krasnokwiatów są bardzo atrakcyjne – widziałem w Sieci oferty już od 15 zł. Do tego są to rośliny łatwe w uprawie, co może być dodatkową zachętą nie tylko dla początkujących roślinomaniaków.
Po więcej roślinnych inspiracji, ciekawostek i porad zapraszam na media społecznościowe Zazieleni. Jesteśmy na Facebooku i Instagramie.
Możesz wesprzeć witrynę, wpłacając symboliczną kwotę poprzez kliknięcie w przycisk poniżej. Wpłaty przeznaczam na opłacenie domeny i serwerów, aby witryna mogła dalej działać. 💚
Niech się Zazieleni!
M.
Źródła inspiracji:
“Cudowna moc roślin”, F. Bailey, wyd. Filo
“Kwiaty w domu”, D. Metera, wyd. Prószyński i S-ka
“Rośliny ozdobne w mieszkaniu i na balkonie”, I. Kiljańska, wyd. PWRiL
“Ilustrowana encyklopedia roślin”, wyd. Agora SA
“Kwiaty w moim domu”, wyd. Hachette Polska