Wystarczyła jedna wizyta, aby Ogród Botaniczny w Krakowie wskoczył na podium w moim subiektywnym rankingu zielonych miejsc w Polsce. Dlatego jeśli planujesz podróż do Krakowa i chcesz zejść z utartych turystycznych szlaków, wpisz to miejsce w swój plan wycieczki!
Najstarszy Ogród Botaniczny w Polsce
Botanikę na Uniwersytecie Jagiellońskim zaczęto wykładać już pod koniec XVI wieku, ale jeszcze przez długie dekady uniwersytet nie posiadał własnego ogrodu badawczego. Dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, ówczesny rektor Kazimierz Stępowski przeznaczył kilka tysięcy złotych na pierwsze prace przy budowie ogrodu. Za datę rozpoczęcia prac przyjmuje się rok 1779, gdy król Stanisław August Poniatowski wyznaczył teren przy ulicy Wesołej na budowę ogrodu.
Ogród Botaniczny w Krakowie do dzisiaj znajduje się w tym samym miejscu i po 250 latach jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce ✨
Spacerując jego alejkami znajdziemy między innymi okazały Dąb Jagielloński – duży okaz dębu szypułkowego, który jest pozostałością po znajdującym się tu kiedyś lesie nadwiślańskim.
Ciekawostka Zazieleni! 🌿 Monstera dziurawa (Monstera deliciosa) została odkryta w latach 40. XIX wieku równolegle przez dwóch botaników. Jednym z nich był Józef Warszewicz, botanik i podróżnik, który utworzył kolekcję roślin storczykowatych w krakowskim Ogrodzie Botanicznym.
Powierzchnia Ogrodu Botanicznego w Krakowie
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ma powierzchnię prawie 10 ha i podzielony jest na kilka tematycznych części. W każdej odnajdziemy ławeczki, altany i pergole, a w centralnym miejscu również świetną kawiarnię. dzięki nim spacer po ogrodzie będzie przyjemniejszy. W krakowskim Ogrodzie Botanicznym możemy jednak przede wszystkim zapoznać się niezwykłym światem flory i zaznać spokoju w samym sercu królewskiego miasta 🧘🏻
Największa część krakowskiego Ogrodu Botanicznego to arboretum, które zgromadziło blisko 1000 gatunków krzewów i drzew! Także miłośnicy górskich wędrówek znajdą tu coś dla siebie, gdyż w ogrodzie rosną rośliny z Alp, Karpat i Kaukazu.
Porada Zazieleni! 🌼 Aby w pełni nacieszyć się tym niesamowitym zielonym miejscem, na odwiedziny w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie warto sobie zarezerwować minimum 2 godziny. Najlepszym czasem na odwiedziny jest oczywiście wiosna, ale ogród i palmiarnie warto odwiedzać o każdej porze roku i w ten sposób obserwować cykl życia roślin.
Szklarnie w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Oprócz wcześniej wymienionych terenów spacerowych, z niewielkim stawem i alejami pomiędzy krzewami i drzewami, w Ogrodzie znajdują się również trzy szklarnie z kolekcjami roślin tropikalnych:
- Victoria – to najstarsza szklarnia, która nazwę zawdzięcza uprawianej tu wiktorii królewskiej, zwanej również wiktorią amazońską (Victoria amazonica). Sama roślina nazwana została tak na cześć królowej brytyjskiej Wiktorii;
- Jubileuszowa – wybudowana w 1954 r. z okazji 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tej szklarni możemy podziwiać zbiór różnych gatunków palm, roślin mięsożernych, tropikalnych, a także najstarszą w Polsce kolekcję sagowców;
- Holenderka – nazwa oznacza po prostu typ szklarni, czyli niskiej cieplarni. Ta w krakowskim Ogrodzie zawiera m.in. bogate zbiory storczyków.
Szklarnia Victoria i Holdenderka zlokalizowane są w pobliżu głównego wejścia do Ogrodu. Pierwsza z nich podzielona jest na pięć “mniejszych” pomieszczeń. Natomiast szklarnia Jubileuszowa znajduje się w głębi ogrodu i jest jedną z ciekawszych, które miałem okazję kiedykolwiek odwiedzić. Dlatego spacerując po Ogrodzie Botanicznym w Krakowie koniecznie do niej zajrzyjcie, bo znajdują się w niej niezwykle bogate zbiory roślin 🌴
Porada Zazieleni! 🌤️ Decydując się na odwiedziny krakowskich szklarnii warto wziąć pod uwagę temperaturę, która panuja na zewnątrz. W upalne, słoneczne dni, w szklarniach mogą panować warunki trudne do wytrzymania. Dlatego latem lepiej się tam wybrać w pochmurne, chłodniejsze dni, lub tak, jak ja – z początkiem jesieni, gdy pobyt w szklarniach jest przyjemnością, a nie męczarnią.
Mnogość gatunków roślin w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie
Liczebność kolekcji roślin na przestrzeni wieków ulegała oczywiście zmianom. Pod koniec XVII wieku ogród liczył ok. 3 tysiące, głównie użytkowych gatunków roślin. Na początku XIX w. kolekcja podupadła, ale już w XX w. Marian Raciborski założył nowe alpinarium i dział genetyki, a roślin gwałtownie przybywało! 🙆🏻♂️
Obecnie w Ogrodzie Botanicznym możemy podziwiać niemal 5 tysięcy gatunków i odmian roślin z każdego zakątka Ziemi, w tym blisko tysiąc różnych gatunków krzewów i drzew i ponad 2 tys. gatunków i odmian roślin szklarniowych! Spacerując po ogrodzie i szklarniach możemy zaobserwować, jak nasze rośliny, które uprawiamy w przydomowych ogródkach lub na parapetach, mogą wyglądać po kilku lub kilkunastu latach. Najciekawsze były dla mnie niezliczone ilości gatunków roślin w szklarniach – wiele z nich dopisałem do swojej listy marzeń. Był to niezwykle inspirujący czas!
Ciekawostka Zazieleni! 👨🏻🌾 Dzięki wcześniej wspomnianym botanikowi Józefowi Warszewiczowi, Ogród może się pochwalić cenną kolekcją roślin storczykowatych. Dzisiaj jest to najstarsza i największa tego typu kolekcja w Polsce, licząca niemal 500 gatunków!
Atrakcyjna lokalizacja Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Ogród Botaniczny w Krakowie położony jest w pobliżu centrum miasta, ale mimo wszystko z dala od najbardziej zatłoczonych atrakcji. Dzięki temu panuje tu niezwykły spokój i cisza. Pod bramę Ogrodu z Dworca Głównego możemy się dostać w najwyżej kwadrans, a na spokojne zwiedzanie warto przeznaczyć minimum 2h 🚶🏻
Lokalizacja Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie: Mikołaja Kopernika 27, 31-501 Kraków
Porada Zazieleni! 🌳 Decydując się na odwiedziny sprawdź na stronie www.ogrod.uj.edu.pl godziny otwarcia ogrodu i szklarni. Różnią się one w zależności od miesiąca, a szklarnie zamykane są wcześniej. Na tej stronie znajdziecie również cennik, gdyż wstęp do Ogrodu Botanicznego jest płatny.
Podsumowując
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie to niezwykłe miejsce, w którym możemy odpocząć i się zainspirować. Dla mnie jest jednym z piękniejszych tego typu obiektów w Polsce i gorąco zachęcam do jego odwiedzenia! 🤩
Najlepszą porą na wizytę jest wiosna, czas budzących się do życia roślin. Ale Ogród można odwiedzać przez cały rok.
Porada Zazieleni! 🌱 Przy głównym wejściu do Ogrody można znaleźć półki wypełnione nadwyżkami roślin w bardzo atrakcyjnych cenach! Uważam to za jedną z fajniejszych pamiątek z tego typu miejsc. Szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie Ogrodu na Facebooku.
Daj znać w komentarzu, czy miałeś/aś już okazję odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i jakie były Twoje wrażenia. Może masz z tej wycieczki jakieś zdjęcia – w sekcji komentarzy jest możliwość ich dodawania! 📸
Jeśli uważasz, że mój blog jest dla Ciebie źródłem cennych informacji, to byłbym wdzięczny za wpłacenie symbolicznej kwoty na rozwój i utrzymanie zazieleni.pl. Wystarczy kliknąć w link poniżej – dziękuję!
Po większą dawkę inspiracji, miejsc i roślin zapraszam na Facebooka i Instagram – to wiele znaczy! 💛
Niech się Zazieleni!
Cześć!
M.
Źródła inspiracji:
“A revision of Monstera”, M. Madison, Harvard University Herbaria, www.jstor.org
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, www.wikipedia.pl
Ogród Botaniczny, www.ogrod.uj.edu.pl
Piękne miejsce, koniecznie musimy je odwiedzić! A planujemy wybrać się do Krakowa właśnie wiosną
W tym roku podobny zachwyt miałam w Ogrodach Botanicznych w Pradze.. przepiękne miejsce, do którego chce się wracać..
Pozdrawiam!
Cześć Estera, dziękuję za komentarz i rekomendację! Planuję pojechać do Pragi w przyszłym roku, także na pewno odwiedzę tamtejszy Ogród Botaniczny! 🙂 Pozdrawiam!