W centrum Warszawy, w tętniącej życiem stolicy Polski, znajduje się miejsce, w którym przez cały rok, w otoczeniu bujnej roślinności można znaleźć odprężenie. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i tych, którzy szukają chwili spokoju i wytchnienia od miejskiego zgiełku.
Dramatyczna historia ze szczęśliwym zakończeniem
Ogród Botaniczny w Warszawie jest trzecim najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce – po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu. Historia warszawskiego ogrodu sięga XVIII wieku. Początkowo zajmował aż 23 hektary terenów należących wówczas do Królewskiego Kolegium Warszawskiego, a w spisie roślin z roku 1824 znajdowało się już blisko 10 tysięcy gatunków! 🌿
Kolejne wydarzenia w historii Polski doprowadziły do zdegradowania i dewastacji ogrodu. Po Powstaniu Listopadowym i zamknięciu Uniwersytetu, powierzchnię ogrodu zmniejszono blisko trzykrotnie. Natomiast w czasie II wojny światowej ogród został doszczętnie zniszczony, a niemal wszystkie budynki szklarniowe legły w gruzach.
Na przestrzeni dekad ogród miał swoje lepsze i gorsze momenty. Warto o tym pamiętać, spacerując po alejkach, gdyż nie lada wyzwaniem było mozolne odbudowanie ogrodu po wojnie. Ciekaw jestem, jak wyglądałby dzisiaj, gdyby zachował pierwotne 23 ha i nie miał w swojej historii tak dramatycznych okresów.
Niech nas jednak nie zwiodą liczby, bo nadal jest co zwiedzać i czym się zachwycać, i warto przeznaczyć przynajmniej 2 godziny na wizytę w tym zielonym miejscu stolicy. Ogród składa się z różnorodnych sekcji, które prezentują bogactwo roślin z różnych zakątków świata – więcej o tym w dalszej relacji.
Ciekawostka Zazieleni! 📖 Do stanu sprzed II wojny światowej ogród powrócił dopiero w roku 1987, gdy przywrócono mu dawny kształt i posadzono gatunki roślin ozdobnych, leczniczych i użytkowych na podstawie danych archiwalnych.
Działy i kolekcje roślinne Ogrodu Botanicznego w Warszawie
Wchodząc do ogrodu od razu czujemy się otoczeni bujną zielenią i egzotycznymi aromatami – jakbyśmy przenieśli się do zaczarowanego ogrodu. Majestatyczne aleje prowadzą przez pięknie zaaranżowane działy, w których możemy podziwiać rośliny z różnych klimatów i ekosystemów. Ogród każdego miłośnika roślin zaskoczy różnorodnością i urokliwymi zakątkami, w których można przysiąść i odpocząć. 🧘🏻
Obecnie kolekcja roślin Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego liczy około 5 tysięcy gatunków i odmian drzew, krzewów oraz roślin zielnych. Do najciekawszych obiektów ogrodu zaliczamy:
- Dział systematyki roślin – składa się z trzech części i został utworzony według systemu taksonomii roślin opracowanego przez Adolfa Englera.
- Arboretum – niezwykle inspirujące dla posiadaczy własnych ogrodów, znajdziemy tutaj ozdobne drzewa i krzewy z różnych zakątków świata.
- Ogród różany – kolekcja wielu odmian róż ogrodowych. Idealne miejsce na romantyczny spacer.
- Alpinarium, czyli ogród skalny, w którym odtworzone zostało środowisko górskie.
- Tropikalne szklarnie – możemy w nich podziwiać zarówno bogatą kolekcję kaktusów i sukulentów, jak i rośliny pochodzące z wilgotnego i gorącego klimatu.
Sekcje Ogrodu Botanicznego w Warszawie, za sprawą różnorodności, zapewniają nam dużą dawkę kolorów, kształtów i zapachów. Możemy spacerować w otoczeniu pięknych roślin, zaczynając od ogrodu różanego, przez szklarnie z kolekcją kaktusów i sukulentów, a w tropikalnym klimacie egzotycznej dżungli kończąc.
Ciekawostka Zazieleni! 🌵 Jedna z oranżerii z czasów króla Stanisława Augusta zachowała się do dziś. Nazywana jest “trebhauzem” (czyli cieplarnią) i znajdziemy w niej liczną kolekcję sukulentów.
Ogród Botaniczny w Warszawie – miejsce dla każdego
Ogród Botaniczny w Warszawie to nie tylko miejsce dla estetycznych doznań. Pełni on również funkcję edukacyjną i naukową. Oferuje liczne programy edukacyjne, warsztaty, wykłady i spotkania dla dzieci i dorosłych. Wizyty szkolne są doskonałą okazją, aby młode pokolenie poznało różnorodność świata roślin i zrozumiało jego znaczenie dla naszej planety.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego to również centrum ochrony i zachowania zagrożonych gatunków roślin. Pracownicy ogrodu prowadzą badania i działania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, a także zajmują się hodowlą i rozpowszechnianiem rzadkich gatunków roślin.
Ciekawostka Zazieleni! 💫 W czerwcu 2021 roku w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie po raz pierwszy w Polsce zakwitło dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum).
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego – informacje praktyczne
Ogród Botaniczny w Warszawie jest dostępny przez 7 dni w tygodniu w określonych godzinach w sezonie letnim (od marca do października). Dla tych, którzy kochają widoki kwitnących i budzących się do życia roślin, wiosna może być najlepszym wyborem. Osoby ceniące pełne życia i kolorów krajobrazy zapraszamy latem. Jesień zachwyci tych, którzy kochają rdzawe odcienie liści. Niezależnie jednak od pory, Ogród Botaniczny w Warszawie z pewnością dostarczy wspaniałych wrażeń!
Bilety można zakupić w kasie przy wejściu do Ogrodu jak i przez Internet. Dostępne są bilety normalne, ulgowe, rodzinne, grupowe, a nawet sezonowe karnety. Ceny zmieniały się na przestrzeni lat, dlatego warto zawczasu sprawdzić aktualny cennik na stronie Ogrodu.
Ogród Botaniczny w Warszawie zlokalizowany jest pod adresem Aleje Ujazdowskie 4. Można dojechać do niego komunikacją miejską – np. autobusami, lub skorzystać ze stacji metra Politechnika (Ogród jest w zasięgu krótkiego spaceru aleją Wyzwolenia). Jest również możliwość dojazdu samochodem, ale najbliższy parking znajduje się na ulicy Bagatela.
Aktualne informacje dotyczące otwarcia i cennika znajdziesz na oficjalnej stronie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Uwaga Zazieleni! 🐕 Do Ogrodu nie można wprowadzać psów, dlatego jeśli masz ze sobą czworonoga, niestety nie będziesz mógł wejść z nim do Ogrodu Botanicznego w Warszawie.
Podsumowując
Ogród Botaniczny w Warszawie to perła, która zachwyca urodą i różnorodnością gatunków i odmian roślin. To miejsce, gdzie można oderwać się od miejskiego zgiełku i zatopić w pięknie natury. Ogród Botaniczny w Warszawie jest obowiązkowym punktem na mapie stolicy dla miłośników flory i fauny, dla rodzin, dla uczniów i dla wszystkich, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą!
Jeśli chcesz poznać inne zielone miejsca, które już odwiedziłem i dopisałem do mojej zielonej mapy Polski, to zapraszam do zakładki “Miejsca” – znajdziesz tam wpisy o miejscach, do których warto się wybrać nie tylko w wolny weekend.
Daj znać w komentarzu, czy miałeś okazję odwiedzić Ogród Botaniczny w Warszawie i jakie były Twoje wrażenia – jestem ciekaw każdej opinii! 👀
Po większą dawkę inspiracji, miejsc i roślin zapraszam na Facebooka i Instagram – to wiele znaczy dla rozwoju bloga!
Cenisz moją twórczość? Klikając w poniższy przycisk masz możliwość postawienia dla mnie wirtualnej kawy. Symboliczna wpłata pomoże w dalszym rozwoju i utrzymaniu serwisu. Dziękuję! 💚
Do następnego, cześć!
M.