Ładna i niewymagająca, a przy tym delikatna – te cechy zapewniły aglaonemie popularność i to dzięki nim co jakiś czas dowiadujemy się o coraz to nowych jej odmianach. Doceniana była już przed laty, choć dostępna wówczas była tylko z zielonymi lub srebrzysto-zielonymi liśćmi. Zaliczyła nawet debiut w jednym z najpopularniejszych filmów wszech czasów. Poznaj sekrety uprawy i wprowadź do swojego wnętrza aglaonemę – ja jestem w niej po uszy zakochany!
Aglaonema – rarytas dla miłośników roślin
Wszystko zaczęło się wiele lat temu, gdy aglaonema (Aglaonema) przybyła do nas z daleka, bo aż z azjatyckich lasów tropikalnych (m.in. Indii, Indonezji i Filipin). Tam porasta gęste lasy i chroni swe ulistnienie pod drzewami. U nas zadomowiła się łatwo, a dzięki swym zdolnościom do przystosowania się do trudniejszych warunków oświetleniowych, rośnie w nawet najbardziej zacienionych domowych kątach ⛅ Aglaonema świetnie znosi cieniste stanowiska i należy ją chronić przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem.
Z tego powodu, jak również z powodu swojego dostojnego i unikatowego wyglądu, aglaonema to prawdziwy rarytas dla miłośnika roślin. A powodów, by się w niej zakochać, jest nawet więcej.
Ciekawostka! 🌿 Nazwa naukowa Aglaonema pochodzi od greckich słów – αγλαός (aglaos – jasny, piękny) i νήμα (nema – nić). Nazwa odnosi się do budowy męskich kwiatów rośliny.
Aglaonema w naszych domowych warunkach dorasta do około pół metra, ale w naturze potrafi przerosnąć człowieka. Roślina ta posiada bardzo ozdobne, duże, wydłużone liście, które dorastają nawet do 20 cm. Mniej atrakcyjne są jej kwiaty.
Roślina kwitnie od wiosny do późnego lata – u mnie jest właśnie w czasie kwitnienia – i jak większość roślin z rodziny obrazkowatych posiada kwiatostany typu kłos. Typ kwiatostanu kłos, a ze względu na zgrubiałą oś, nazywamy kolbą. Dolna część kolby jest szczelnie chroniona przez pochwę, z tych niepozornych kwiatów z czasem tworzą się czerwone lub żółte owoce – jagody.
Spora grupa pasjonatów roślin obcina kwiatostany aglaonemy, ponieważ nie są zbytnio atrakcyjne, a potrafią w pewnym stopniu osłabiać roślinę. Ja kwiatostanu nie obcinam i nie zauważyłem, aby stan rośliny się pogorszył – być może reszta warunków jej jak najbardziej odpowiada.
Wielu osobom aglaonema kojarzy się z difenbachią (Dieffenbachia), gdyż obie posiadają piękne ulistnienie, ale moim zdaniem aglaonema jest jednak piękniejsza. Tym, co jeszcze łączy te dwie rośliny, to fakt, że obie możemy uprawiać na zacienionych stanowiskach.
Więcej propozycji roślin do zaciemnionych pomieszczeń znajdziesz we wpisie “30+ cieniolubnych roślin. Jak zadbać o rośliny na zacienionych stanowiskach?” 👀
Aglaonema – trująca piękność
Ze względu na zawartość nierozpuszczalnych szczawianów wapnia w sokach rośliny, aglaonema jest trująca dla naszych domowych pupili, jak i dla nas samych (i znów tak samo, jak difenbachia). Spożycie rośliny może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości, np. podrażnienie jamy ustnej, wymioty czy trudności w połykaniu. Dlatego jeśli posiadasz w swoim domu zwierzęta albo małe dzieci, odradzam zakup aglaonemy – bezpieczeństwo domowników musi być najważniejsze.
Na szczęście istnieje wiele innych roślin, które są bezpieczne. Przygotowaną przeze mnie listę znajdziesz we wpisie “Rośliny bezpieczne dla kota, psa i innych naszych domowych pupili” 🐈
Aglaonemy aktorski debiut na wielkim ekranie
Pamiętam moment, gdy uświadomiłem sobie, że pasja do roślin naprawdę zawładnęła moim życiem. Stało się to wtedy, gdy oglądając kolejny film, zwracałem uwagę na pojawiające się w nim rośliny. Z początku tylko je rozpoznawałem, z czasem zacząłem nawet kwestionować dobór niektórych gatunków do okresu, w którym rozgrywa się akcja (np. alokazja w jednej ze scen serialu “Czarnobyl”…).
Wracając jednak do królowej dzisiejszego wpisu – aglaonema miała swój debiut w kinach, pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że zagrała ważną, drugoplanową rolę. Chodzi o film “Leon Zawodowiec”, w którym seryjny zabójca z zimną krwią zabija ludzi, ale do aglaonemy zwraca się z należytą czułością i troszczy się o każdy jej listek. Roślina pojawia się w filmie kilkakrotnie i jest czymś więcej, niż tylko elementem scenografii 🎬
Odmiany aglaonemy – od zieleni po czerwień i róż
Znanych i opisanych jest kilkadziesiąt odmian aglaonemy, a lista ta wydłuża się co roku. Podstawową barwą liści aglaonemy są oczywiście różne odcienie zieleni, ale na rynku dostępnych jest wiele wielobarwnych odmian. Mnie zachwyciła odmiana Aglaonema “Anyamanee Red” o intensywnie różowej blaszce liściowej z dekoracyjnymi, zielono-żółtymi plamkami. W odpowiednio dobranej osłonce, niczym dzieło sztuki, przyciąga uwagę każdego z odwiedzających mnie gości!
5+ najciekawszych odmian aglaonemy według Zazieleni:
- Aglaonema “Blood Mary” – o intensywnie wybarwionych liściach w kolorze głębokiej czerwieni i niewielkiej ilości zieleni na końcach blaszki liściowej. Cudo! Podobna do tej odmiany jest również Aglaonema “Red elephant” – z nieco większą ilością zieleni.
- Aglaonema “Anyamanee Red” – moja piękność o różowych liściach z elementami żółci i zieleni. Niezwykle dekoracyjna!
- Aglaonema “Stripes” – wszystkim już dobrze znana odmiana aglaonemy z filmu “Leon Zawodowiec”. Piękność o ciemnozielonych, dużych liściach i ozdobnych srebrzysto-szarych pasach.
- Aglaonema “Prestige” – ta nazwa jest jak najbardziej adekwatna do wyglądu tej odmiany! Pastelowe odcienie różu z nakrapianymi elementami zieleni. U mnie wysoko na liście marzeń!
- Aglaonema “White Lance” – o dłuuugich i wąskich liściach w srebrzystym kolorze i ciemnej zieleni – połączenie idealne!
Odmian aglaonemy jest znacznie więcej, dlatego zachęcam do przejrzenia mieszańców w Sieci. Wszystkie posiadają zbliżone wymagania co do uprawy i zaliczane są do roślin łatwych w uprawie. Moja aglaonema jak dotąd nie przysporzyła mi żadnych problemów (może oprócz jednego zżółkniętego listka od nadmiaru wilgoci w podłożu).
Koniecznie daj znać w komentarzu, która z odmian najbardziej Ci się podoba – jestem bardzo ciekaw! 💖
Jak uprawiać aglaonemę – praktyczne wskazówki
Jednym z podstawowych kryteriów uprawy roślin tropikalnych w domowych warunkach jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. W tym przypadku również musimy o to zadbać – najlepiej, żeby wilgotność powietrza nie spadała przez dłuższy czas poniżej 50%.
Aby aglaonema rosła pięknie, zdrowo i nie traciła swych wielobarwnych liści, należy zadbać nie tylko o wysoką wilgotność powietrza, ale również o odpowiednią mieszankę podłoża, właściwe stanowisko i systematyczność w podlewaniu. W tym akapicie poznasz sekrety uprawy aglaonemy, zaczynamy! 👨🏻🌾
Stanowisko i temperatura
Jak już wcześniej wspominałem, aglaonema w naturze chroni się przed bezpośrednim kontaktem ze światłem, dlatego zadbaj o to również w domowej uprawie. Aglaonema poradzi sobie na bardziej zacienionych stanowiskach. Pamiętaj, że takie warunki panują już np. 2 metry od okna północnego. W dalszej odległości od źródła światła ani aglaonema, ani żadna inna roślina nie będzie się prawidłowo rozwijać.
Porada Zazieleni! 🍃 Odmiany o dużych, zielonych liściach mogą rosnąć w bardziej zacienionych miejscach. Natomiast aglaonemy o pstrokatym ulistnieniu wymagają jasnego stanowiska (ale również bez kontaktu ze słońcem!).
Do prawidłowego rozwoju rośliny wymagana jest odpowiednia temperatura przez cały rok. Zimą nie powinna spadać poniżej 18°C. Najbardziej optymalną temperaturą do wzrostu będzie zakres 24-27°C.
Więcej na temat odpowiedniego stanowiska dla naszych roślin znajdziesz we wpisie “Jakie stanowisko dla naszych roślin doniczkowych?”. Zachęcam do przeczytania!
Podlewanie i nawożenie
Oprócz wysokiej wilgotności powietrza aglaonema do pomyślnego rozwoju potrzebuje również regularnego podlewania. Najlepiej, gdy podłoże będzie w okresie letnim lekko wilgotne (uważaj, żeby nie przelać!). Zimą zmniejszamy częstotliwość podlewania.
Porada Zazieleni! 💦 Aglaonemy powinno się podlewać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Jak otrzymać miękką wodę? Wystarczy, że przegotujemy wodę w czajniku.
Szczegóły na temat podlewania roślin doniczkowych znajdziesz we wpisie “Jak podlewać, aby nie przelewać? O podlewaniu roślin doniczkowych”.
Od wiosny do jesieni aglaonemy powinno się dodatkowo nawozić. W okresie zimowym zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie. Jaki nawóz stosować? Najlepiej wieloskładnikowy, pozbawiony wapnia i przeznaczony dla roślin o wybarwionych liściach.
Więcej na temat nawożenia przeczytasz we wpisie “Nawożenie roślin doniczkowych. Jak, czym i dlaczego warto zasilać swoje rośliny?” ✨
Podłoże i przesadzanie
Aglaonemy przesadzamy dopiero w momencie, gdy przerasta korzeniami doniczkę, w której rośnie, lub co 2-3 lata. W przypadku młodszych egzemplarzy możemy to robić co roku. Takie zabiegi najlepiej wykonywać na wiosnę. Pamiętaj jednak, że jeśli wymaga tego sytuacja, np. roślina została przelana, to możemy przesadzić roślinę w ciągu całego roku.
Ja swoją aglaonemę uprawiam w lekkim, dobrze przepuszczalnym i żyznym podłożu. Taką mieszankę możemy uzyskać z połączenia dobrej jakości ziemi uniwersalnej, perlitu i piasku.
Więcej przepisów na mieszanki podłoża znajdziesz we wpisie “Najlepsze podłoże dla naszej rośliny”.
Przycinanie i rozmnażanie
Najpiękniej prezentują się rośliny o gęstym pokroju z odpowiednią ilością liści. Aby osiągnąć zamierzony cel, należy stosować się do powyższych wskazówek. Warto również obserwować swoją aglaonemę, gdy np. jej liście zaczynają żółknąć lub więdnąć bez żalu usuwamy je sterylnym narzędziem.
Aglaonemę rozmnażać możemy poprzez podział rośliny (najprostsza i najszybsza z metod), z kawałków łodyg, sadzonek wierzchołkowych lub z nasion. Sadzonki i nasiona wsadzamy do odpowiedniej mieszanki podłoża (przepis znajdziesz w sekcji powyżej) i zapewniamy roślinie temperaturę w zakresie ok. 22-24°C.
Daj znać w komentarzu, czy masz jakieś dodatkowe pytania na temat rozmnażania aglaonemy. Postaram się pomóc!
Problemy w uprawie aglaonemy
Aglaonema należy do roślin łatwych w uprawie, rzadko atakowana jest przez choroby czy szkodniki. Jednak jak już sam dobrze wiesz, nawet najbardziej wytrzymałe egzemplarze potrafią w pewnym momencie podupaść na zdrowiu. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych problemów w uprawie aglaonemy.
- Brązowiejące i usychające liście aglaonemy – przyczyną jest najprawdopodobniej zbyt niska wilgotność powietrza lub niedostateczna ilości wody w podłożu. Uszkodzone liście należy usunąć i zadbać o poprawę wcześniej wspomnianych warunków uprawy.
- Aglaonema zrzuca liście. Zdarza się tak, gdy roślina uprawiana jest w zbyt chłodnym pomieszczeniu lub stoi w przeciągu. Pamiętaj, żeby w okresie zimowym chronić swoje rośliny przed zimnymi przeciągami podczas wietrzenia pokoju. Czym prędzej należy przenieść roślinę do cieplejszego pomieszczenia, w którym nie zagrażać jej będą przeciągi.
- Blade liście aglaonemy lub liście aglaonemy tracą kolor – tutaj przyczyny należy szukać w nieodpowiedniej ilości substancji odżywczych w podłożu. Roślinę możemy przesadzić do świeżego podłoża lub zacząć nawozić.
- Wełnowce na aglaonemie – szkodniki te atakują roślinę, gdy uprawiana jest w zbyt suchym miejscu. Jest kilka sposobów na pozbycie się wełnowców. O wszystkicj przeczytasz we wpisie “Małe, białe kłaczki na roślinie. 3 sposoby na pozbycie się wełnowców”.
- Przędziorki na aglaonemie – te szkodniki również lubią atakować rośliny, które uprawiane są w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności powietrza. Przygotowałem dla was niedawno wpis o tych szkodnikach, oto on: “Sezon na przędziorki. Jak rozpoznać, zwalczyć i zapobiegać?”.
Więcej problemów, jakie mogą się pojawić w uprawie roślin doniczkowych, znajdziesz w przygotowanej przeze mnie liście we wpisie “Najczęstsze problemy w uprawie roślin doniczkowych i ich przyczyny”. Natomiast jeśli szukasz pomocy w identyfikacji szkodnika, to polecam zajrzeć do wpisów z kategorii “Porady / Choroby i szkodniki”.
Trzymam kciuki i niech Twoja aglaonema zdrowo rośnie! 💚
Podsumowując
Mnogość odmian aglaonemy sprawia, że bez problemu znajdziemy taką, jaka się nam podoba lub pasuje do naszego wnętrza. Dodatkową zaletą tej rośliny jest to, że nie przysparza problemów w uprawie – u mnie wciąż wypuszcza nowe liście, a nawet zakwitła! Dlateo uważam, że jest to idealna roślina na prezent dla miłośnika roślin lub dla osoby, która dopiero rozpoczyna przygodę z roślinami.
Daj znać w komentarzu, czy posiadasz już aglaonemę w swojej zielonej kolekcji. A może masz jakieś dodatkowe wskazówki co do jej uprawy? Możesz również pochwalić się zdjęciem! 📸
Jeśli spodobał Ci się wpis, to więcej treści zapraszam na profile społecznościowe Zazieleni. Jesteśmy na Facebooku i Instagramie! Dołącz do naszej społeczności miłośników roślin.
Do zobaczenia niebawem i niech się Zazieleni! Cześć! 👋🏻
M.
Źródła inspiracji:
“Ilustrowana encyklopedia roślin”, wyd. Agora SA
“Kwiaty w moim domu”, wyd. Hachette Polska
“Magia roślin”, wyd. GE Fabbri Phoenix
“Cudowna moc roślin”, F. Bailey, wyd. Filo
“200 najpiękniejszych roślin doniczkowych”, H. Heitz i A. Kögel, wyd. “Świat Książki”
Witam serdecznie moja aglaonema Silver rośnie pięknie lecz czasem gdy ja zraszam zostają na lisciach plamy i ciemniejsze odbarwienia podkreślam że woda jest przegotowana i odstana zatem jak jest przyczyna mam zaprzestać zraszania? Z góry dziękuję
Cześć Agnieszka! Osobiście właśnie z takich powodów zaprzestałem zraszania swoich roślin, Tobie również to sugeruję. Pozdrawiam i trzymam kciuki, aby następne liście były piękne i zdrowe 😉
Hej! Mam 2 aglaonemy: zircon i madagascar. Przy obu występuje ten sam problem, czyli żółkniejące liście. Bardzo uważałam na to, żeby ich nie przelać, więc raczej wątpię, żeby chodziło o to, zatem czy może być to objaw przesuszenia? Ta madagascar jeszcze chyba jako tako sobie rodzi, bo zżółkły jej 2 liście, ale za to wypuściła 2 nowe, natomiast zircon stoi w miejscu 🙁
Cześć Aga! Miałem podobny problem z żółknącymi liśćmi aglaonemy w okresie jesienno-zimowym. Po wyjęciu rośliny z doniczki okazało się, że nie ma zbyt wiele korzeni, ponieważ miała zbyt wilgotne podłoże i po prostu zgniły… konieczne było ponowne ukorzenienie. Spróbuj zerknąć do korzeni Twoich roślin, bo możliwe, że tam jest problem. Wróć do mnie z odpowiedzią, czy o to chodziło – jeśli nie, to podrzucę kilka innych wskazówek 😉 Pozdrawiam!
Hej, przede wszystkim super przydatny post, również jestem wielką miłośniczką aglaonem, zwłaszcza tych wybarwionych na różowo jedno mnie jednak w tym wpisie zastanawia. Roślina z Leona Zawodowca to na serio aglaonema? Wygląda mi bardziej na jakąś marantę pozdrawiam!
Cześć Ewa, dziękuję za komentarz i miłe słowa! Zgadza się, roślina z filmu to na 100% aglaonema. Pozdrawiam 😀